Kombinacija snage i uštede: Šta sprečava širu primenu solarnih panela na kanalima?
Godine 2015. Kalifornija je već četvrtu godinu za redom bila pogođena sušom, a zemlja je bila isušena.
Tadašnji guverner Jerry Brown naredio je nezapamćeno smanjenje potrošnje vode u domaćinstvima za 25 posto.
I farmeri, koji su najviše trošili vodu, dobrovoljno su se pridružili kako bi izbegli dublje, obavezne rezove.
Brown je takođe postavio cilj da država dobije polovinu svoje energije iz obnovljivih izvora, imajući u vidu sve ozbiljnije posledice klimatskih promena.
Međutim, kada su preduzetnici Jordan Harris i Robin Raj krenuli od vrata do vrata sa idejom koja bi se bavila gubitkom vode i zagađenjem klime – instalacijom solarnih panela iznad irigacionih kanala – nisu mogli pronaći nikoga ko bi se obvezao na saradnju.
Sa razornom vrućinom, rekordnim požarima, rastućom krizom na reci Kolorado, sve većim angažmanom u borbi protiv klimatskih promena, te zahvaljujući malo izgrađenom pokretu, njihova kompanija Solar AquaGrid priprema se za početak prvog projekta solarnih panela iznad kanala u Sjedinjenim Državama.
–Sve ovo se sada poklapa – rekao je Harris.
-Postoji li važniji problem kojem bismo posvetili svoje vreme? – upitao je on.
Ideja je jednostavna: instalirati solarne panele iznad kanala u sunčanim, područjima nestašice vode gde će smanjiti isparavanje i proizvoditi električnu energiju.
Studija Univerziteta u Kaliforniji, Merced, pruža podršku ovoj ideji, procenjujući da bi se prekrivanjem 6.437 kilometara kanala u Kaliforniji solarnim panelima moglo uštedeti 63 milijarde galona vode, a istovremeno proizvesti 13 gigavata električne energije.
To je dovoljno za snabdevanje celog Los Anđelesa od januara do početka oktobra.
Ipak, to je samo procena – nijedna od ovih potencijalnih koristi nije još naučno testirana.
To će se uskoro promeniti zahvaljujući Projektu Nexus u Centralnoj dolini Kalifornije.
Koliko dugo se radi na solarnim kanalima?
Postavljanje solarnih panela na kanalima dugo se raspravlja kao rešenje koje donosi dvostruku korist u Kaliforniji, gde je jeftino zemljište za razvoj energetike retko kao voda, ali ta grandiozna ideja još uvek je bila hipotetička.
Istraživanje iz ugledne institucije moglo biti ključno, pa su dobili finansiranje za studiju Univerziteta Kalifornija, Merced, koja će proučavati uticaj solarnih panela na kanalima u Kaliforniji.
Objavljeni 2021. godine, rezultati studije su privukli pažnju.
Oni su doprli do guvernera Gavina Newsoma, koji je pozvao svog sekretara za prirodne resurse, Vejda Kroufuta.
-Započnimo sa ovim delom i hajde da vidimo šta je moguće učiniti- rekao je guverner Kroufutu, prema njegovim rečima.
U isto vreme, uprava za navodnjavanje u okrugu Turlok, koja takođe proizvodi električnu energiju, stupila je u kontakt sa Univerzitetom Kalifornija, Merced.
Tražili su da izgrade solarni projekat kako bi ispunili povećani cilj države od 100% obnovljive energije do 2045. godine, međutim, zemljište je bilo veoma skupo, pa je gradnja na postojećoj infrastrukturi bila privlačnija opcija.
Takođe, postojala je mogućnost da senka od panela smanji rast korova u kanalima – što je problem koji ovoj službi svake godine košta milion dolara.
-Dok ova studija Univerziteta Kalifornija, Merced nije izašla, nismo zaista videli koje će koristi to doneti – rekao je Džoš Vajmer, menadžer za spoljne poslove za tu oblast.
-Ako neko bude pilotirao ovaj koncept, to ćemo biti mi – dodao je on.
Država je obezbedila 20 miliona dolara javnih sredstava, čime je pilot projekat postao trostruka saradnja između privatnog, javnog i akademskog sektora.
Oko 2,6 kilometara kanala, biće pokriveno solarnim panelima.
Tim Univerziteta Kalifornija, Merced će proučavati različite efekte, od isparavanja do kvaliteta vode, rekla je Brandi Mekjuin, vodeći istraživač na studiji.
-Moramo doći do srži tih pitanja pre nego što damo preporuke kako da ovo primenimo u širem obimu – rekla je ona.