Koliko SAD koštaju klimatske promene? Brojka je frapantna

Svake tri nedelje, Sjedinjene Države doživljavaju neki od ekstremnih vremenskih događaja, a samo jedan od njih proizvodi štetu veću od milijardu dolara, prema najnovijem američkom izveštaju o nacionalnoj proceni klime, objavljenom ranije ovog meseca.
Uporedi li se to sa dešavanjima od pre 40 godina, stanje je ovakvo: tada su se ekstremne vremenske epizode – koje su koštale milijardu dolara (prilagođenih inflaciji) – dešavale u proseku jednom u svaka četiri meseca.
Od 8. novembra ove godine, bilo je 25 vremenskih i klimatskih katastrofa, sa gubicima koji su premašili milijardu dolara, prema Nacionalnoj administraciji za okeane i atmosferu. To premašuje prošlogodišnji broj — čak i bez podataka iz poslednja dva meseca u godini.
Ukupno, ekstremni vremenski događaji koštaju Ameriku 150 milijardi dolara godišnje, zbog direktnih uticaja kao što su oštećenje infrastrukture, povrede radnika i gubici u poljoprivredi, procenjuju autori izveštaja.
Očekuje se da će troškovi ekstremnih vremenskih pojava rasti u bliskoj budućnosti, sa projektovanim porastom nivoa mora i temperatura, navodi se u izveštaju. U ovogodišnji zbir uključeni su i razorni požari koji su se desili na Havajima tokom leta.
Šteta od šumskih požara, koji su odneli živote više od 100 ljudi i uništili hiljade domova i preduzeća, koštala je 5,6 milijardi dolara, prema proceni Nacionalnog centra za informacije o životnoj sredini, odeljenja NOAA. S druge strane, postoje i važne ekonomske implikacije, piše CNN.
Na primer, autori izveštaja su citirali odvojeno istraživanje, objavljeno u aprilu od strane MIT-ovog Centra za nekretnine, koje je otkrilo da šteta od uragana – vezana za imovinu – može da dovede do viših stopa kašnjenja hipoteka, jer se vlasnici nekretnina nalaze pod finansijskim stresom.
Preporučeno

Emisije gasova staklene bašte prouzrokavne ekonomskim aktivnostima EU veće 2,2 odsto

Vlada Srbije usvojila Predlog Zakona o zaštiti vazduha

Ministarka Pavkov obišla kompaniju Karneks koja koristi otpad za proizvodnju energije

Živković (EPS): Nužna velika skladišta za rastuće količine električne energije iz obnovljivih izvora
