Koliko plastike je prisutno u flaširanoj vodi?
Najnovija istraživanja otkrivaju zapanjujuće saznanje o flaširanoj vodi, pokazujući da prosečan litar sadrži gotovo četvrt miliona mikroplastičnih i nanoplastičnih čestica.
Koristeći mikroskop sa dvostrukim laserom za detekciju i kategorizaciju ovih sitnih čestica, istraživači sa Univerziteta Kolumbija i Rutersa analizirali su uzorke tri uobičajene marke flaširane vode.
Rezultati, objavljeni u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, otkrili su nivo čestica u rasponu od 110.000 do 400.000 po litru, sa prosekom od oko 240.000.
Nanoplastici, čestice manje od mikrona, otkrivene su u nivou 10 do 100 puta većem od nešto većih mikroplastika.
Studija sugeriše da veći deo ovog plastike potiče od samih boca i membrane za obrnutu osmozu koja se koristi za filtriranje kontaminanata.
Iako studija nije imenovala određene brendove, istraživači su istakli uobičajenost testiranih brendova, koji su kupljeni u supermarketu Walmart.
Ključno pitanje da li nanoplastične čestice predstavljaju rizik po zdravlje ostaje bez odgovora. Fibi Staplton, toksikolog sa Rutersa, izjavila je – Ne znamo da li je opasno ili koliko je opasno –
Međunarodno udruženje flaširane vode istaklo je nedostatak standardizovanih metoda merenja i nedostatak naučnog konsenzusa o uticaju na zdravlje, kritikujući medijske izveštaje zbog neopravdanog uznemiravanja potrošača.
Američko udruženje za hemiju, koje predstavlja proizvođače plastike, odbilo je odmah dati komentar.
Svi koautori studije, intervjuisani, priznali su smanjenje konzumiranja flaširane vode nakon sprovođenja istraživanja.
Dok su se neki okrenuli filtriranoj vodi, drugi su izrazili zabrinutost da filteri mogu uneti plastiku.
Uprkos širokoj zabrinutosti zbog potencijalnih opasnosti sitnih čestica plastike, stručnjaci upozoravaju da je još uvek prerano donositi definitivne zaključke.
Dok svet suočava s preko 430 miliona tona godišnje proizvodnje plastike, nastavljaju se napori za postizanje globalnog sporazuma o plastici, obraćajući se problemu zagađenja okeana, hrane i vode za piće.