Koja je veza između okeanskih prilika i globalne klime? Evo šta su naučnici otkrili
Međunarodni tim naučnika pronašao je prve direktne dokaze koji povezuju, naizgled nasumične vremenske sisteme u okeanu, sa klimom na globalnom nivou.
Okean ima vremenske obrasce poput onih koje doživljavamo na kopnu, ali u različitim razmerama. Neki vremenski obrazac na kopnu može trajati nekoliko dana i biti oko 500 kilometara širok, dok okeanski vremenski obrasci traju 3-4 nedelje, ali imaju otprilike petinu veličine, piše EurekAlert.
Cilj studije bio je da se razume kako energija prolazi kroz različite kanale u okeanu po planeti, a otkriveno je da okeanski vremenski sistemi dobijaju ili gube snagu u inteakciji sa klimatskim sistemima, i po obrascu koji odražava globalnu atmosfersku cirkulaciju.
Istraživači su, takođe, otkrili da atmosferski pojas blizu ekvatora, poznat kao „intertropska zona konvergencije“, koja proizvodi 30% globalnih padavina, izaziva intenzivan transfer energije i stvara okeansku turbulenciju.
Postoji velika zainteresovanost za način uticaja globalnog zagrevanja i klimatskih promena na ekstremne vremenske događaje, i obično se takvi istraživački napori baziraju na statističkoj analizi koja zahteva vrlo opsežne podatke. Pristup zasnovan na mehaničkoj analizi ublažava neke od tih zahteva i omogućava lakše razumevanje uzroka i posledice.