Ko predvodi u cirkularnoj ekonomiji među zemljama EU: Italija, Francuska, ili Španija?
Nedavni izveštaj Mreže za cirkularnu ekonomiju (CEN) i Nacionalne agencije za nove tehnologije, energiju i održivi ekonomski razvoj (ENEA) ističe Italiju kao vodeću zemlju u EU u primeni principa cirkularne ekonomije među svojim pet najvećim ekonomijama.
Studija je ocenjivala Italiju, Francusku, Nemačku, Španiju i Poljsku u pet kategorija: proizvodnja i potrošnja, upravljanje otpadom, sekundarni sirovinski materijali, konkurentnost i inovacije, i ekološka održivost.
Italija se istakla kao najbolji izvođač sa 45 poena, ističući se u upravljanju otpadom i ukupnoj efikasnosti cirkularne ekonomije.
Stopa reciklaže urbanog otpada u Italiji dostigla je 49.2% u 2022. godini, gotovo dostižući cilj EU od 50%.
Nemačka, sa stopom reciklaže urbanog otpada od 69.1%, prednjači u reciklaži urbanog otpada, ali je zaostajala za Italijom ukupno sa 38 poena.
Francuska, iako je zauzela treće mesto sa ukupno 30 poena, prednjačila je u korišćenju sekundarnih sirovina, postižući stopu korišćenja sekundarnih materijala od 19.3%.
Nemačka, investirajući 31.5 milijardi evra u aktivnosti cirkularne ekonomije u 2021. godini, prednjačila je u kategoriji konkurentnosti i inovacija.
Španija, iako je imala najnižu potrošnju materijala po glavi stanovnika u EU od 9.8 tona u 2022. godini, delila je najniži ukupni rang sa Poljskom sa po 26 poena.
Međutim, Španija je ostvarila značajan pad od 13% u emisiji gasova sa efektom staklene bašte tokom poslednjih pet godina, što je drugi najveći pad nakon Nemačke od 15%.
Uprkos različitim jakostima u različitim oblastima, sveobuhvatni pristup Italije principima cirkularne ekonomije postavio ju je na čelo održivih praksi u EU, postavljajući standard za druge nacije.