Klimatski izazovi na Kosu: Proizvodnja maslinovog ulja, meda i vina ugrožena visokim temperaturama
Svake godine oko 1,3 miliona ljudi dolazi na grčko ostrvo Kos zbog njegovih peščanih plaža i tipičnih građevina u plavoj i beloj boji, međutim, lokalne vlasti strahuju da će sjajna reputacija ostrva kod turista uskoro opasti.
Grčke dugotrajne talase vrućine mogu navesti posetioce da izbegavaju ostrvo u budućnosti u julu i avgustu.
Zemlja se nedavno suočila sa najtoplijim vikendom u poslednjih 50 godina, sa temperaturama koje su prešle 50 stepeni Celzijusa.
Još gore, lokalni poljoprivrednici i proizvođači već trpe posledice ovih visokih temperatura.
Nalazi se na rubu Dodekaneza, Kos je takođe pogođen teškim sušama i niskim padavinama u proteklim mesecima.
Sve blaži zimski periodi znače da maslinama nedostaje dovoljno hladnih dana, koji su im potrebni da pravilno rastu.
-Klimatske promene značajno su uticale na proizvodnju maslinovog ulja, ne samo na našem ostrvu već i širom Grčke – kaže Ioannis Papadimitriou.
-U narednoj godini očekujemo da će proizvodnja pasti na oko 30 odsto, najviše 40 odsto prošlogodišnje proizvodnje, i to je uglavnom zbog klimatskih promena – dodaje Papadimitriou.
Pčelari osećaju posledice toplotnih talasa u Grčkoj
Pčelari na ostrvu nemaju bolje uslove.
Blaži zimski periodi “zavaravaju” pčele da misle da je proleće.
Zbog toga se ne odmaraju, a mnoge biljke cvetaju prerano, što znači da su većina njih u mirovanju do juna.
-Ove godine imamo nevreme i već vidimo posledice. Sada se to vidi počevši od proizvodnje. Imali smo dosta kiše u pogrešno vreme, a sada je mnogo vrućine – kaže proizvođač meda Anthouli Dionysia.
To je zabrinjavajuće – Primetila sam da roda nije onakva kako smo očekivali. Prvo što se tiče količine, a uskoro ćemo proveriti i kvalitet – dodaje ona.
Toplo vreme takođe utiče na vino
Industrija vina pokušava da stekne reputaciju i van ostrva, ali porast temperature menja hemijski sastav grožđa, što utiče na ukus vina – i to ne na bolje.
Na sreću, postoje načini da se minimalizuju štete, ali biće potrebno više investicija kako bi se platilo veće stručno znanje.
-Klimatske promene zaista “dotiču” vino, ne samo na Kosu, već svuda – kaže vinarka Mary Triantafyllopoulou.
-Ipak, moderne tehnike uzgajanja i naučno znanje ograničavaju štetu. Potrebna nam je pomoć stručnjaka i velika pažnja u vinogradu – dodaje ona.