Klimatski borci osuđeni u Nemačkoj: Kazne i zatvor za naučnike
Sudija na Regionalnom sudu u Minhenu nedavno je doneo presudu kojom su četvorica aktivista iz grupe Scientist Rebellion osuđeni zbog njihovih nenasilnih protesta u Nemačkoj tokom oktobra prethodne godine.
Optuženi su za krivičnu štetu i nepropisno ulaženje na zabranjene teritorije, ali je optužba za prinudu odbačena.
Nakon što je izrekao presudu, sudija je izrazio svoje uverenje da klimatska kriza predstavlja “najveći izazov za čovečanstvo”.
Takođe, uzeo je u obzir činjenicu da su aktivisti svojim postupcima želeli skrenuti pažnju na ovu krizu, a ne naneti štetu imovini.
Ipak, svakom od četvorice aktivista izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 1.680 evra.
Ukoliko ne plate kazne, suočavaju se sa 105 dana zatvora.
Aktivisti iz grupe Scientist Rebellion su svoje proteste usmerili protiv multinacionalne investicione kompanije BlackRock, proizvođača automobila BMW i nemačke vlade, optužujući ih za doprinos klimatskoj krizi.
Lorenzo Masini, jedan od osuđenih aktivista i stručnjak sa master diplomom u oblasti biljne biotehnologije iz Italije, istakao je važnost trenutka i rekao – Sudija je priznao klimatsku krizu, ali je ipak rekao da nas mora osuditi zbog oštećenja privatne imovine, očigledno više vrednujući privatnu imovinu od života –
Ovo je bio prvi slučaj od nekoliko protiv ukupno 16 članova grupe za kampanju za klimu koji su učestvovali u nenasilnim akcijama tokom oktobra prošle godine.
Naučnici iz ove grupe, čija stručnost obuhvata različita polja od ekoloških nauka do fizike, bili su pritvoreni nedelju dana u Stadelheim zatvoru u Minhenu pre suđenja.
Nate Rugh, jedan od osuđenih naučnika, iz SAD-a, i istraživač konflikata u vezi sa životnom sredinom proučavao je španske emisije ugljenika.
On je istakao ozbiljnost situacije, rekavši: “Mi smo u najopasnijem trenutku za našu vrstu.
Nedavno istraživanje je izračunalo da će milijardu ljudi umreti ako temperatura Zemlje pređe 2 stepena Celzijusa globalnog zagrevanja, dok svet ide prema porastu temperature od 3,2 stepena do 2100. godine, što bi dovelo do neizbežnog kolapsa civilizacije.
Kao neko ko razume nauku, imam moralnu dužnost da delujem.
Tokom svojih protesta u oktobru prošle godine, članovi kampanje su simbolično sipali melasu, predstavljajući naftu, na ulazu u kancelarije BlackRock-a, prekidali saobraćaj na Odeonsplatz trgu u Minhenu i lepili se za automobile ispred sedišta kompanije BMW.
Grupa je argumentovala da su njihovi postupci bili neophodni kako bi se zaustavila klimatska i ekološka katastrofa i pritisak izvršavao na vladu da preduzme akciju.