Klimatske promene donose nove izazove: Kakav uticaj imaju na turbulencije u avio-saobraćaju?
Putovanje avionom, obavijeno vedrim nebom, može više nije sigurno utočište od turbulencija.
Naučne studije sugeriraju da će klimatske promene dramatično uticati na pojačanje turbulencija u narednim decenijama, čineći “nemirne letove” uobičajenim iskustvom.
Profesor atmosferskih nauka sa Univerziteta u Redingu, Pol Vilijams, ističe da “vedro plavo nebo ne garantuje mirno letenje“.
Prema njegovom istraživanju, turbulencija u čistom vazduhu postaje učestalija usled nestabilnosti u mlaznom toku, koja se povećava zbog globalnog zagrevanja atmosfere.
U nedavnom istraživanju, Vilijamsov tim je otkrio da su ozbiljne turbulencije iznad Severnog Atlantika porasle za više od 50% u poslednjih 40 godina.
Prognoze ukazuju na nastavak ovog trenda, uz očekivanja da će “nemirni letovi” postati redovni do 2050. do 2080. godine.
Analizirajući podatke od 1979. do 2020., istraživači su identifikovali klimatske promene kao ključni uzrok porasta turbulencija.
Emisije ugljen dioksida stvaraju topli vazduh koji se uzdiže u mlazni tok, izazivajući turbulencije u čistom vazduhu.
Naučnik Dan Bab naglašava da klimatske promene značajno utiču na učestalost vazdušnih turbulencija, posebno u slučajevima vrlo nestabilnog vazduha.
Pored jačanja mlazne struje, frontalne granice gde se susreću tople i hladne struje takođe postaju žarište za snažne grmljavinske oluje s kišom, vetrom i turbulencijama.
Studije upućuju na to da će intenzitet i učestalost turbulencija rasti usled promena u mlaznim strujama i grmljavinama.
Ako se prognoze obistine, “nemirni letovi” mogu postati deo svakodnevnog iskustva putnika u bliskoj budućnosti.