Klimatske katastrofe na pomolu: COP28 prognozira 5 miliona smrtnih slučajeva do 2043. godine
Na COP28 došlo je do viralnog selfija između italijanske premijerke Đorđe Meloni i indijskog premijera Narendre Modija, simbolizujući diplomatsko jedinstvo.
Meloni je obećala značajan deo Italijanskog fonda za klimu Africi i obavezala se na doprinos od 100 miliona evra novom fondu za gubitke i štetu.
U istorijskom potezu, COP28 je uveo prvi Dan zdravlja, suočavajući se sa hitnim zdravstvenim pretnjama izazvanim klimatskim promenama.
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus i izaslanik SAD za klimu Džon Keri naglasili su hitnu potrebu za akcijom protiv klimatskih promena, tumačeći ih kao zdravstvenu krizu.
Filantrop Bil Gejts otvorio je Dan zdravlja, povezujući klimatske promene, zdravlje i finansije.
Upozorio je na preko 5 miliona smrtnih slučajeva u narednih 20 godina bez prilagođavanja, ističući transformišući uticaj finansiranja kroz primere Fondacije Bil i Melinda Gejts.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš kritikovao je obećanja industrije fosilnih goriva, zahtevajući konkretnije planove za postizanje neto nula emisija.
Papa i veliki imam jedinstveni su u paviljonu vere, pozivajući na hitnu akciju protiv klimatskih promena kao moralnu obavezu.
Značajna obećanja uključuju 117 vlada koje su obećale trostruko povećanje kapaciteta obnovljivih izvora energije do 2030. godine, 50 firmi fosilnih goriva koje su potpisale obaveze, kao i zemlje poput Češke koje su odustale od upotrebe uglja.
Finansijski doprinosi su se slijevali, pri čemu je Norveška obećala 25 miliona dolara, a SAD 3 milijarde dolara.
Dok su svetski lideri govorili, došlo je do napetosti, pri čemu su Globalni jug i papa kritikovali Globalni sever.
Neki su iskoristili priliku da istaknu ekološku štetu izazvanu bombardovanjem Gaze.
Drugi dan na COP28 obećava nastavak akcije, oblikujući globalni dijalog o klimatskim promenama.