Kitovi i delfini ugroženi istraživanjem gasa u Egeju!
Greenpeace poziva Grčku da zaustavi istraživanje prirodnog gasa u Egeju, upozoravajući na ozbiljnu pretnju za morske životinje.
Nedavno istraživanje ukazuje na veći uticaj ovog projekta na ugrožene kitove i delfine nego što se pretpostavljalo.
Ispitivanje koje je sprovedeno prošle godine u vodama jugozapadne Grčke i Krita, područjima predviđenim za bušenje, otkrilo je konstantno prisustvo morskih sisavaca tokom cele godine, kako zimi, tako i leti.
Područje koje se istražuje za gas nalazi se duž Heleničkog rova, koji obuhvata najdublje delove Sredozemnog mora na dubini od 5.267 metara.
Rov je vitalni habitat za retke vrste, poput spermatskih kitova, koji već trpe zbog ribolova, sudara sa brodovima i zagađenja plastikom.
Iako postoje ekološki propisi koji ograničavaju istraživanje na zimski period kako bi se smanjio uticaj na razmnožavanje kitova i delfina, najnovije istraživanje ukazuje da bar četiri vrste kitova nastanjuju ovu oblast tokom cele godine.
Kostis Grimanis iz Greenpeace Grčka ističe veliki ekološki značaj ovog regiona i osuđuje vladu i naftne kompanije zbog upornog traženja fosilnih goriva pod morem, što naziva “apsurdnim zločinom protiv prirode”.
Ovaj projekat ne samo da ugrožava ikonične morske vrste, već i doprinosi klimatskoj krizi eksploatacijom podvodnih fosilnih goriva.
Greenpeace sada traži da grčka vlada povuče sve dozvole za istraživanje na moru.
Grčka je 2019. godine dala prava za istraživanje dva podmorska bloka jugo-zapadno od Krete međunarodnom energetskom konzorcijumu.
Manji projekti se već sprovode na severu.
Ove godine su ExxonMobil i grčka kompanija Helleniq Energy završili tromesečno seizmičko istraživanje morskog dna u ta dva ključna bloka, a prva istraživačka bušenja se očekuju 2025. godine prema grčkoj vladi.
Zvaničnici tvrde da se pridržavaju najstrožih ekoloških standarda.
Seizmičko istraživanje, koje koristi zvučne udare za identifikaciju gasnih nalaza, izaziva zabrinutost zbog uticaja na osetljive kitove.
Slična sonarska tehnologija koju koriste ratni brodovi povezana je sa smrtonosnim posledicama po kitove, a stručnjaci sugeriraju da seizmička istraživanja mogu imati slične efekte.
Osim toga, bušenje i ekstrakcija gasa stvaraju znatnu buku pod vodom, što je takođe briga ekologa.
Nedavni izveštaj, koji su zajedno sastavili Greenpeace Grčka, Univerzitet u Exeteru i Atinski Institut za istraživanje kitova Pelagos, dokumentuje susrete sa najmanje pet vrsta kitova, uključujući 14 spermatskih kitova, tokom zime 2022. godine, nakon prethodnih istraživanja tokom letnjih meseci.