Kako klimatski aktivisti reaguju na rat Izraela i Hamasa?
Aktivistkinju za klimu Gretu Tunberg kratko je prekinuo muškarac tokom klimatskog protesta u Amsterdamu kada je izrazio nezadovoljstvo političkim stavovima.
Nakon što je pozvala Palestinku i Avganistanku da govore, Tunberg je naglasila važnost međunarodne solidarnosti u pokretu za pravdu u vezi sa klimom.
Muškarac čiji identitet nije bio jasan prigovorio je, izjavivši da je došao na klimatski protest, a ne na političko izlaganje.
Tunberg, ne pokolebana, vratila mu je mikrofon, pozvala na smirenost i predvodila skandiranje “Nema klimatske pravde na okupiranom tlu“.
Identitet muškarca nije bio jasan, iako je nosio jaknu sa imenom grupe “Water Natuurlijk” koja ima izabrane članove u holandskim vodnim odborima.
Avganistanska govornica, Sahar Širzad, izrazila je zahvalnost za podršku Tunberg.
Incident se dogodio tokom najvećeg klimatskog protesta u Holandiji, na kojem je učestvovalo oko 70.000 ljudi, nedelju dana pre nacionalnih izbora.
Tunberg, pridružena raznolikim demonstrantima, naglasila je potrebu za drugačijim političkim izborima kako bi se nosilo sa krizama.
Demonstracija je takođe bila popraćena pro-palestinskim osećajima, s malom grupom koji su mahali zastavama i skandirali slogane.
Ovaj prekid prati ranije slučajeve kada su aktivisti za klimu izrazili solidarnost sa Palestinom tokom sukoba između Izraela i Hamasa.
Aktivisti pokreta Extinction Rebellion suočili su se sa hapšenjem u Hagu, izlažući transparente kritične prema izraelskom premijeru Netanjahuu.
Tunberg i grupa Fridays for Future iskazali su podršku Palestini dok osuđuju antisemitizam.
Klimatski pokreti širom sveta odražavaju različite stavove o pitanju Izraela i Hamasa, ističući kompleksnosti unutar pokreta za pravdu u vezi sa klimom.