Kako izgleda rad u fabrici za recikliranje mobilnih telefona?
Procenjuje se da je pet milijardi mobilnih telefona bačeno tokom prošle godine, a manje od 20 odsto e-otpada se reciklira.
U fabrici staroj 34 godine, koja je veličine 20 teniskih terena, radi oko 800 zaposlenih.
Mnogi su visoko obučeni tehničari, raspoređeni na stanicama sa namenskom opremom za sve, od preuređenja pokvarenog sistema kamere do zamene veoma važnih kablova.
Da bi maksimalno iskoristili sve što završi u fabrici, novi regruti prolaze kroz centar za obuku nalik učionici. S obzirom na prirodu tehnološkog sveta, veterani se moraju redovno vraćati kako se puštaju novi uređaji.
Oni su naučeni kako da rastavljaju telefone i ponovo ih sastavljaju.
I posao ne staje tu, s obzirom da je brisanje podataka ključni deo posla. Nakon svega, definitivno ne želite da vaša Vocap prepiska i fotografije završe negde drugde.
“Odobreni smo od strane velikih proizvođača, kao što su Epl i Samsung, što nam daje pristup delovima koji su nam potrebni, ali i softverskim alatima da bismo bili 100% sigurni da nema podataka na uređaju”, pričaju zaposleni.
Proizvođači poput Epla i Samsunga jasno prepoznaju koliko dugo težimo da zadržimo svoje telefone, s obzirom da oba sada dozvoljavaju kupcima iz UK-a da naruče sopstvene komplete za samopopravku ako imaju dovoljno samopouzdanja da pokušaju, priča jedan od starijih zaposlenih.
Ipak, ako želite novi telefon sledećeg meseca, nije na nikome da vam kaže da bi to bilo gubljenje novca.
Samo zapamtite da verovatno ne morate da pustite da stari propadne.