Kako građani mogu da se pripreme za eventualnu nestašicu nafte?
U poslednjih deset godina, globalna ponuda nafte je u najnižem stanju, a alarmantne vesti stižu iz Međunarodne agencije za energiju.
Organizacija upozorava da se svet suočava sa ozbiljnim izazovima u snabdevanju ovim ključnim energetskim resursom.
OPEK i dalje drži kurs smanjenja proizvodnje, dok Rusija najavljuje zabranu izvoza naftnih proizvoda.
Cena barela nafte je u konstantnom usponu, trenutno premašuje cifru od 95 dolara po barelu.
Analize stručnjaka alarmiraju da potražnja za naftom raste, a u nekim delovima sveta, rezerve sirove nafte već opadaju.
Ovaj problem se odražava širom sveta, a posebno zabrinjava činjenica da neke rafinerije u Evropi već nisu u mogućnosti da proizvedu dovoljno dizela.
To ne utiče samo na maloprodajne cene goriva, već ima ozbiljne posledice na sektore kao što su građevinarstvo, transport i poljoprivreda.
Iako iz Udruženja naftnih kompanija stižu umirujuće reči o stabilnom snabdevanju nafte u Srbiji, situacija na globalnom tržištu izaziva opravdanu zabrinutost.
Ministarstvo energetike takođe potvrđuje da su rezerve u zemlji povećane, sa dovoljnim zalihama nafte i naftnih derivata za pokrivanje potreba tokom narednih 91 dana, što pruža određeni nivo sigurnosti.
Tomislav Mićović, generalni sekretar “Udruženja naftnih kompanija Srbije”, naglašava da je država preduzela ozbiljne korake kako bi povećala zalihe nafte i derivata u različitim oblicima.
Dodatna sigurnosna mera je i nova obaveza za naftne kompanije da čuvaju rezerve naftnih proizvoda za šest dana prosečne prodaje, što dodatno jača otpornost domaćeg tržišta na eventualne poremećaje.
Međunarodna agencija za energiju ističe da tržište nafte postaje sve nestabilnije, a jedan od faktora koji doprinosi ovom stanju su i berzanski spekulanti koji podižu cene crnog zlata.
Prognoze Međunarodne agencije za energiju i OPEK-a se podudaraju u jednom ključnom aspektu – potražnja za naftom će nastaviti da raste u narednom periodu.
Očekuje se da će globalni ekonomski rast, posebno uz oporavak turizma, vazdušnog saobraćaja i mobilnosti, dodatno podstaći potražnju za naftom.
Do kraja ove godine, na globalnom tržištu, nedostajaće rekordnih tri miliona barela nafte svakog dana.
Ovo ozbiljno pitanje će zahtevati pažnju i koordinaciju kako na nacionalnom, tako i na globalnom nivou, kako bi se osigurala dostupnost nafte i stabilizovala cena, a time i očuvala vitalnost ključnih sektora privrede širom sveta.