Kako drumski vazduh utiče na zdravlje? UV istraživanje donosi alarmantne rezultate
U revolucionarnom istraživanju, Univerzitet u Vašingtonu otkriva uznemirujuće zdravstvene rizike povezane sa putovanjem kroz prometne saobraćajnice.
Objavljeno u Annals of Internal Medicine, istraživanje uspostavlja direktnu vezu između izloženosti saobraćajnoj gužvi tokom špica i značajnog porasta krvnog pritiska kod putnika, što traje do 24 sata nakon vožnje.
Pod vođstvom dr. Džoela Kaufmana, istaknutog stručnjaka za ekologiju i zdravlje na radu, istraživanje je uključilo vožnju zdravih učesnika kroz špitski saobraćaj u Sijetlu uz praćenje njihovog krvnog pritiska.
Nefiltriran vazduh s drumova doveo je do brzog i značajnog porasta krvnog pritiska, dosežući vrhunac otprilike sat vremena nakon vožnje i zadržavajući se barem 24 sata.
Korišćenje visokokvalitetnih HEPA filtera u jednoj vožnji, koji blokiraju 86% čestica zagađenja, istaklo je jasnu razliku u rezultatima.
Disanje nefiltriranog vazduha rezultiralo je porastom krvnog pritiska, ističući prikriveni uticaj zagađenja vazduha iz saobraćaja.
Posebna zabrinutost su ultrafinske čestice, neuređeni i slabo shvaćeni zagađivači prisutni u zagađenju vazduha iz saobraćaja.
Dr. Kaufman sugeriše da bi ultrafinske čestice mogle biti ključni faktor, postavljajući pitanja o njihovoj ulozi u povećanju krvnog pritiska.
S obzirom na to da je zagađenje vazduha iz saobraćaja glavni uzrok varijacija u kvalitetu vazduha u metropolama SAD-a, ovakav pristup istraživanju na drumu ističe se.
Majkl Jang, glavni autor, naglašava važnost istraživačkog dizajna u reprodukovanju stvarnih uslova izloženosti.
Finansirano od strane Agencije za zaštitu životne sredine SAD-a i Nacionalnih instituta za zdravlje, ovo istraživanje predstavlja ključni deo u rasvetljavanju složene slike o tome kako svakodnevno zagađenje vazduha nepovoljno utiče na naše zdravlje.