Kako će ukidanje Sporazuma o žitu uticati na svet?
Kolaps Sporazuma o žitu preti da podstakne cene hrane za potrošače širom sveta i gurne milione u glad.
Bela kuća je upozorila da će odluka Rusije “pogoršati nesigurnost hrane i naneti štetu milionima ugroženih ljudi širom sveta”.
“Inicijativa za crnomorsko žito je bila ključna za snižavanje cena hrane širom sveta, koje su porasle kao rezultat invazije na Ukrajinu” rekao je Adam Hodž, portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost, u saopštenju.
Prema podacima od prošle nedelje, fjučersi na pšenicu na Čikaškom trgovačkom odboru skočili su 2,7% na 6,80 dolara po bušelu, a fjučersi na kukuruz su porasli za 0,94% na 5,11 dolara po bušelu jer su se trgovci plašili predstojeće krize u snabdevanju osnovnom hranom.
Uprkos tome, cene pšenice bile su i dalje niže za 52% u odnosu na istorijski maksimum u martu 2022. godine, a cene kukuruza 38% niže nego u aprilu 2022, kada su dostigle desetogodišnji maksimum.
Crnomorski sporazum, koje su originalno potpisale Turska i Ujedinjene nacije pre godine dana, obezbeđivao je bezbedan prolaz brodova koji prevoze žito iz ukrajinskih luka.
Do sada je sporazum omogućavao izvoz skoro 33 miliona metričkih tona hrane kroz ukrajinske luke, prema podacima UN.
Međutim, početkom prošle nedelje Rusija nije prihvatila nastavak Sporazuma o žitu, što je direktno ugrozilo veliki broj zemalja.