Kakav i koliki ugljenični otisak ostavljaju lakovi za nokte?
Većina ljudi koji koriste kozmetičke preparate, verovatno i ne razmišlja o ovoj temi, ali je bitno pomenuti da lakovi za nokte ostavljaju priličan CO2 otisak na planeti.
Recimo, glavni sastojak bočice je pesak, koji se spaljuje u staklo, a proizvodi se u u fabrikama koje stvaraju ekstremne količine ugljen-dioksida. Zatim ih treba upakovati i poslati širom sveta.
Ceo ovaj proces emituje azot-oksid i ugljenik u atmosferu. Dodatno, na svakoj bočici postoji i određena etiketa, napravljena od ugljenika u obliku tečnog mastila. Za to se koristi velika mašina koja pečati flaše sa etiketama, a onda se šalju u drugu fabriku na punjenje.
Osim toga, četkica koja se koristi za lakiranje napravljena je od polietilena, jedne od najkorišćenijih vrsta plastike. Najčešće se upotrebljava za proizvodnju ambalaže, kesa, torbi… Kada se spaljuje, ova plastika emituje ogromne količine CO2.
Same dlačice na četkici takođe su urađene od sintetičkih materijala, a svakako dolazimo i do suštine: sastava laka.
Tečni emajl se proizvodi u fabrikama, kroz proces mešanja hemikalija da bi se napravio lak za nokte. Nitroceluloza se meša sa pamučnim vlaknima plus plastifikatorima, a zatim se dodaje pigment/boja, koji se meša zajedno u mašinama. Većina ovih sastojaka je napravljena od sintetičkih materijala.
To se radi u fabrikama širom sveta, ali glavni proizvođač je Kina.