Kafa koja se sprema na poseban način: Sve kreće od pečenja putem solara
Trenutno su aktuelne razne poslovne inicijative za smanjenje štetnog CO2 uticaja, ali ova je jedna od zanimljivijih
Novi trend u svetu pravljenja kafe, ali i teme održivosti, jeste pečenje zrna uz pomoć 100 odsto solarne energije. Inženjeri iz Belgije su razvili postrojenje, koje su pustili u rad 2019, a koje peče zrno kafe za komercijalne potrebe (2000+ kg/čas), koristeći Sunce kao izvor energije.
Rich Sun Roast je njihova patentirana metoda pečenja kafe, za koju tvrde da ima vanserijski ukus. Ideja je, svakako, da se tako spremljena kafa proširi planetarno i da se odgovori na potrebe tržište koje stremi ka zelenim rešenjima.
Po Agendi održivog razvoja Ujedinjenih nacija (UN), Belgijanci žele da do 2025. doprinesu smanjenju CO2 emisija iz sektora pečenja i prženja kafe – i da taj efekat svedu na nulu.
Pored patentirane metode pečenja kafe, partneri iz Belgije se od 2007. uspešno bave industrijskim rešenjima za energetsku efikasnost u industriji.
Recimo, lansiran je pekač za žitarice (hmelj, ječam, raž), koji takođe radi na principu solarne energije i koji omogućava dobijanje eko-piva.
Ovako dobijena kafa nosi naziv Ray&Jules, a kompanija na državnim tenderima trenutno zauzima visoku poziciju, jer se ističe kao odgovoran i ekonomični izvođač radova na projektima od velike važnosti i značaja.
Evo i jednog konkretnog, zanimljivog podatka: samo jednom šoljom Ray&Jules kafe uštedi se jedan balon pun CO2, što znači da je svakom kilogramu pečene kafe jednaka količina od 1,5 kg CO2 puštenog u atmosferu.