Izvoznici gvožđa, čelika i drugih industrija suočeni sa zahtevima za smanjenje emisija

Izvoznicima je od suštinskog značaja da njihovi proizvodi imaju što manji ugljenični otisak, s obzirom na nedavnu primenu propisa SIBAM u Evropskoj uniji, koji zahteva kontrolu emisije ugljenika proizvoda namenjenih tom tržištu.
Ovi novi propisi obuhvataju sektore poput gvožđa i čelika, cementa, aluminijuma, đubriva, električne energije i vodonika, koji sada imaju trogodišnji prelazni period da se prilagode zahtevima za smanjenje emisija ugljenika.
Tokom tog perioda, kompanije su dužne da prate i izveštavaju svojim evropskim partnerima o emisijama ugljenika koje su ugrađene u proizvode koje izvoze.
SIBAM se prvo primenjuje na sektore koji čine oko 12% ukupnog izvoza Srbije u Evropsku uniju, pri čemu gvožđe i čelik čini čak 72% tog izvoza.
Ovi sektori zahtevaju značajna ulaganja kako bi se prilagodili novim regulativama zbog specifičnosti njihovih proizvodnih procesa.
Oni koji ne budu u mogućnosti da se prilagode novim zahtevima plaćaće takse, ili poreze za zagađenje.
Uvoznici će preuzeti teret ovih taksi, što znači da će proizvođači sa manjim emisijama štetnih gasova biti konkurentniji.
Ovo je posebno važno za domaće privrednike koji su izvozno orijentisani.
U skladu s tim, Privredna komora Šumadije i Pomoravja formirala je konsultantsku infrastrukturu kako bi podržala kompanije u primeni karbonskog računovodstva.
Oštra regulativa EU će prisiliti izvoznike da postignu veću energetsku i sirovinsku efikasnost kako bi se izbegle visoke takse, što bi predstavljalo značajan udarac za domaću privredu, budući da većina proizvoda ide na tržišta evropskih zemalja.
Preporučeno

U Beogradu počelo košenje travnatih površina u stambenim naseljima

Do 8. aprila gradovi i opštine kandiduju projekte za rešavanje divljih deponija

Od vetroelektrana na severnoj nemačkoj obali zatraženo da instaliraju radare

MOL gradi najveće baterijsko skladište u Mađarskoj: Kapacitet od 40 megavat-sati
