Indija ima gorući problem sa hranom zbog klime, a to bi moglo da pogodi ceo svet

Nepravilni klimatski uslovi – uključujući najsušniji avgust, kakav se ne pamti više od jednog veka – doveli su do rasta cena hrane iznad 11 odsto u Indiji, koja je glavni igrač u globalnoj trgovini hranom.
Tek što cene paradajza počinju da se hlade, luk je na tamošnjem tržištu od juna poskupeo za četvrtinu. Mahunarke, potrebne za pravljenje indijske supe dal (od sočiva), sada su oko 20% skuplje nego na početku godine.
Indija ima “kari problem”, kažu neki ekonomisti, jer je cena redovnog vegeterijanskog obroka skočila za trećinu, i to samo u julu.
Sa nekim ključnim državnim izborima ove godine i velikim opštim izborima koji se očekuju sledećeg leta, indijska vlada je krenula u akciju, oslobađajući niz mera da ukroti inflaciju hrane.
Nakon zabrane izvoza pšenice u maju 2022, azijska zemlja je prošlog meseca najavila i nagli prekid izvoza belog pirinča (koji nije basmati).
Nedavno je Ministarstvo finansija uvelo carinu od 40% na luk, kako bi obeshrabrilo izvoz i poboljšalo domaće snabdevanje.
Podsećamo, s obzirom da se očekuje niža proizvodnja šećera ove godine, povećava se “verovatnoća zabrane izvoza šećera u narednoj sezoni”, kažu iz CareEdge Group, a piše BBC.
Preporučeno

Emisije gasova staklene bašte prouzrokavne ekonomskim aktivnostima EU veće 2,2 odsto

Vlada Srbije usvojila Predlog Zakona o zaštiti vazduha

Ministarka Pavkov obišla kompaniju Karneks koja koristi otpad za proizvodnju energije

Živković (EPS): Nužna velika skladišta za rastuće količine električne energije iz obnovljivih izvora
