Hrvatske šume postigle rekordni uspeh u prevenciji šumskih požara za 2023. godinu
Hrvatske šume slave izvanredan uspeh u prevenciji šumskih požara tokom ove godine.
Najmanji broj požara zabeležen je još od 2014. godine, a očuvana površina šume nadmašuje desetogodišnji prosek za čak 91 posto.
Ovo postignuće propratila je kampanja “Nemar je prva iskra“, koja je pozivala građane da prepoznaju svoju ključnu ulogu u očuvanju prirode i ljudskih života od opasnih šumskih požara.
Ove godine, Hrvatske šume su evidentirale 110 požara manje u odnosu na prosečnu statistiku proteklih godina.
Prema njihovim podacima, čak 90 posto požara uzrokuje ljudski nemar. Kampanja je stoga naglašavala važnost prevencije i brze reakcije u suzbijanju požara, poručujući “Spreči požar pre no što nastane.”
Predsednik Uprave Hrvatskih šuma, Nediljko Dujić, zahvalio se građanima na njihovoj brizi i istakao da su oni ključni faktor uspeha ove godine.
Kampanja “Nemar je prva iskra” imala je za cilj podići svest građana i turista o njihovoj odgovornosti u očuvanju prirode.
Hrvatske šume su kreirale tri promotivna spota koji su naglasili najčešće uzroke šumskih požara: odbačene opuške, staklo i neugašene plamene.
Ovi spotovi su emitovani na televiziji i putem radijskih apela na hrvatskom i engleskom jeziku, privukavši preko 1,2 miliona pregleda na digitalnim platformama.
Statistika za 2023. godinu je impresivna, sa 94 posto više očuvane šumske površine u odnosu na prethodnu godinu, uz čak 203 požara manje.
U poređenju sa rekordnom 2017. godinom, kada je požar zahvatio čak 48.449 hektara šume, ove sezone požari su suzbijeni na samo 1.049 hektara.
Jasna Molc, rukovoditeljka Službe za ekologiju i zaštitu šuma u Hrvatskim šumama, istakla je potrebu da se građani informišu o pravilnom postupanju u prirodi i da se nastave sprovoditi protivpožarne aktivnosti tokom cele godine.
Pored uspešne informativne kampanje, Hrvatske šume su uložile značajna sredstva u poboljšanje protivpožarne zaštite.
Nabavili su integrisanu uslugu privatne radijske komunikacije, videonadzor s detekcijom dima i vatre, i simulator širenja požara.
Trenutno je postavljeno 116 kamera na gotovo 70 lokacija u šumama, a njihov broj će se i dalje povećavati.
Ukupno, Hrvatske šume su investirale čak 16 miliona evra u protivpožarnu prevenciju za 2023. godinu.
Ovaj izvanredan uspeh u očuvanju šuma i prevenciji šumskih požara služi kao inspiracija i primer drugim regionima kako se uz pažnju građana, edukaciju i ulaganje u zaštitu prirode može postići značajan napredak u očuvanju životne sredine.
Hrvatske šume su pokazale da “mariti” znači sačuvati prirodu, imovinu, i ljudske živote od razornih požara.