Hrvatska gradi prvi autoput sa solarnim panelima
Hrvatska će dobiti prvi autoput sa solarnim panelima, a solari će se graditi u zoni odmorišta Zagreb Plitvice, odmorišta Rastovica, te čvorova Sredanci i Ivanja Reka.
Zagrebački Poslovni dnevnik javlja da je raspisan tender za idejna rešenja solarnih elektrana na četiri lokacije uz autoput A3 na potezu od Zagrebačke do Vukovarsko-sremske županije.
Prostiraće se ukupno na približno 36 hektara, a projektanti uz idejno rešenje za svaku elektranu moraju da izrade tri modela proizvodnje električne energije, te preporuku isplativosti.
Cilj projekta je smanjenje energetske zavisnosti preduzeća Hrvatske autoceste (HAC) prelaskom na čistu energiju, u skladu s ciljevima postavljenima u Nacionalnoj razvojnoj strategiji Republike Hrvatske do 2030. godine.
Sastavni deo ove strategije je i širenje mreže punionica za električne automobile, a za pet godina plan je 259 elektropunionica na mreži od 1.100 kilometara auto-puteva širom Hrvatske.
Tender je zatvoren u ponedeljak, a od odabranog projektanta će se očekivati da posao završi u roku od osam meseci.
Preporučeno
STIŽU VELIKE PROMENE U ENERGETICI! Srbija ubrzava gradnju solarnih i vetroelektrana, dozvole će se izdavati mnogo brže
KINEZI ULAŽU 240 MILIONA EVRA U SRBIJU! Banat postaje prestonica vetra, stižu gigantski vetroparkovi
Srbija ima 824 MW vetra, svet ruši rekorde: 165 GW novih kapaciteta i istorijski rast OIE
BUDUĆNOST ENERGIJE: Svet ulazi u najveću transformaciju u istoriji – 150 biliona $, nova epoha struje i borba za resurse