Hotelske sobe u Kopenhagenu se ekološki prihvatljivo hlade i to uz pomoć morske vode
Kopenhagen računa na sistem daljinskog hlađenja, koji je efikasan i mnogo ekološki prihvatljiviji od korišćenja klima uređaja. Ključni resurs tog sistema je besplatan i široko dostupan u danskoj prestonici – to je morska voda.
Iako je daljinsko grejanje kao usluga dostupna od početka 20. veka, u Kopenhagenu, daljinsko hlađenje je mnogo noviji izum i dodatak, s rashladnom stanicom koja je uspostavljena 2008. Morska voda se crpi iz kopenhaške luke i zatim prenosi kroz sistem zatvorene petlje.
Greater Copenhagen Utility (HOFOR) snabdeva Kopenhagen i grejanjem i hlađenjem. Centralno grejanje se isporučuje kao javna usluga, ali daljinsko hlađenje je posao koji se vodi pod uobičajenim komercijalnim uslovima.
Preko zime se isporučuje besplatno, po potrebi, no leti se koriste i kompresori pa dolazi do potrošnje električne energije. Stručnjaci pak tvrde da se time smanjuje potrošnja energije za 40% u poređenju s klima uređajima.
Štaviše, sistem je dizajniran na način da oslobađa prostor u zgradama. Klima uređaji uklonjeni s krovova omogućuju obrađivanje vrtova ili društvenih prostora, na primer.
Od 2023. približno 8500 hotelskih soba opremljeno je inovativnom metodom za snižavanje unutrašnjih temperatura. To predstavlja otprilike jednu trećinu svih hotelskih soba u gradu.
S trendovima povećanja temperatura u Evropi, očekuje se rast potražnje za ovom vrstom usluge, zbog čega je dobro razmišljati ne samo o proizvodnji energije bez fosilnih goriva, već i o proizvodnji hlađenja bez fosilnih goriva.
Prema HOFOR-u, pomaže smanjenju emisije ugljen-dioksida (CO2) za 70%, piše TheMayor.
Osim hotela u Kopenhagenu, nekoliko banaka, muzeja i robnih kuća takođe koristi atraktivno rešenje daljinskog hlađenja.