Gusenice se bore da prežive klimatske promene: Možete li da zamislite svet bez “lepih, harizmatičnih leptira”?
Istraživanja u prirodnim rezervatima i na parcelama otkrila su koliko su gusenice podložne klimatskim promenama.
Studija Univerziteta u Kembridžu otkrila je da su larve “zaista loše u regulaciji temperature”, što smanjuje verovatnoću da prežive ekstremne vremenske uslove.
Dr Esme Eš-Džepson rekla je da bi to moglo da dovede do manje “lepih, harizmatičnih leptira”, što utiče na oprašivanje i ptice koje jedu gusenice. Studija je održana u Bedfordširu i Kembridžširu prenosi Bi-Bi-Si.
– Otkrili smo da su gusenice zaista loše u regulaciji temperature, ne mogu da se zagreju kada postanu previše hladne ili da se ohlade kada postanu previše tople – rekla je dr Eš-Džepson, sa univerzitetskog odeljenja za zoologiju.
– To znači da ako dođe do toplotnog talasa, oni postaju zarobljeni na svojim biljkama za hranu, poput ostrva – i kuvaju se.
Dr Eš-Džepson je započela istraživanje, objavljeno u Ekologiji i evoluciji, jer je shvatila da postoji “ogromna praznina u našem razumevanju” u vezi sa uticajem ekstremno toplog i hladnog vremena na larve.
To je bilo u kontekstu rasta prosečnih temperatura i sve češćih i intenzivnijih ekstremnih vremenskih događaja povezanih sa klimatskim promenama, rekla je ona.
Studija je sugerisala da je najbolji način da se gusenice zaštite od vremenskih ekstrema „stvaranje mikroklime i strukturiranje naših zelenih mesta tako da ove životinje mogu imati malo senke“.