Globalno otpuštanje gasova: Vlade zanemaruju klimatske prioritete!
Najnoviji izveštaj o planiranoj proizvodnji fosilnih goriva do 2030. godine ukazuje na zabrinjavajući trend, gde vlade širom sveta nameravaju znatno povećati proizvodnju, suprotno postavljenim klimatskim ciljevima.
Obećanja 151 nacionalne vlade o postizanju neto nulte emisije nisu usklađena s planovima koji ukazuju na proizvodnju fosilnih goriva za čak 110% iznad preporučenog ograničenja zagrevanja od 1,5°C, i 69% više od cilja od 2°C.
Iako su mnoge zemlje pokrenule inicijative za smanjenje emisija iz proizvodnje fosilnih goriva, nijedna se nije obavezala na smanjenje proizvodnje uglja, nafte i gasa u skladu sa globalnim klimatskim ciljevima.
To stvara ozbiljan jaz u proizvodnji koji bi mogao trajati do 2050. godine.
Ključno je da vlade postave ambicioznije ciljeve i pruže podršku tranzicionim procesima ka obnovljivim izvorima energije.
Dodatni izazov predstavlja nedostatak jasnih planova za napuštanje fosilnih goriva, dok globalne emisije i dalje rastu.
U julu ove godine, zabeležen je najtopliji mesec u poslednjih 120.000 godina, a emisije ugljen-dioksida su dosegle rekordne nivoe.
Transparentnost vlada u planovima, projekcijama i podršci proizvodnji fosilnih goriva ključna je za usklađenost s nacionalnim i međunarodnim klimatskim ciljevima.
Ovaj izazov zahteva globalni odgovor, a vlade s većim kapacitetom za prelazak s fosilnih goriva trebaju preuzeti vodeću ulogu.
Važno je prepoznati da samo postavljanje ciljeva nije dovoljno i da je neophodno smanjenje same proizvodnje fosilnih goriva kako bi se postigao stvaran napredak u zaštiti klime.