Gde odlazi otpad sa kruzera? Jadransko more sve zagađenije
Hrvatska dobrim delom živi od turizma, mada je on poslednjih godina postao prekomeran, i to ne samo u pogledu broja ljudi na ulicama i plažama, već se posledice osećaju i u vidu smeća.
Leto je uveliko iza nas, a Hrvati se pitaju: Gde odlaze sve te fekalije i otpad sa kruzera?
Ovog leta, Poslovni.hr je učestalo izveštavao o zagađenju mora, najčešće fekalijama.
Jadran je, naime, zatvoreno more, te se prirodno nameće pitanje šta se događa sa fekalijama na turističkim brodovima, kruzerima…
– Prema zakonu, svaki brod mora da ima rezervoar, mora da ima ventil da ga zatvori i otvori. Međutim, ne postoji infrastruktura na kopnu koja to može prihvatiti. Nama jedino ostaje da mi to pustimo u more. Istina, ne u lukama, ne u Kornatima, nego na otvorenom moru to radimo tako – objasnio je Jakov Kolanović, potpredsednik Ceha brodoprevoznika Hrvatske.
Ako u lukama, marinama i pristaništima nije osigurano mesto za pražnjenje rezervoara, brodovi bi takve vode trebalo da ispuštaju dvanaest nautičkih milja od obale ili tri, ako imaju čistač.
Dvanaest nautičkih milja od obale i natrag za brodove koji idu, na primer, osam čvorova – znači nešto manje od tri sata plovidbe.
– Gde ću ja sa malim brodom da idem dvanaest milja van, dvanaest nazad, šta ću da plovim celu noć? – zapitao se Kolanović.
Najveći problem je što se ovakve stvari rešavaju na različite načine, ali ne i sistemski. Recimo, Zavod za javno zdravlje u Zadru kvalitet mora prati gotovo 40 godina, ali program ne obuhvata analizu mora u marinama ili lukama nego samo na plažama, rekla je Danijela Peroš Pucar, šefica laboratorije za mikrobiologiju i biologiju mora ZZJZ-a Zadar.