Fosilne kompanije finansiraju britanske univerzitete: Da li su obećanja o održivosti prekršena?
Nekoliko uglednih britanskih univerziteta je u protekloj godini prihvatilo značajne finansijske donacije od vodećih kompanija iz oblasti fosilnih goriva, iako su ranije obećali da će se posvetiti borbi protiv klimatskih promena i prelasku na održivije prakse, prema istraživanju DeSmog, veb portala specijalizovanog za izveštavanje o klimatskim promenama i aktivizmu.
DeSmog-ovo istraživanje otkriva da su giganti iz energetskog sektora obećali ukupno preko 47 miliona evra (41 milion funti) univerzitetima u Velikoj Britaniji od 2022. godine.
Na listi kompanija koje su uključene nalaze se neka od najpoznatijih imena u industriji energije, ali i neki od najvećih zagađivača na planeti, uključujući kompanije kao što su Shell, British Petroleum (BP), državna naftna kompanija Malezije Petronas, italijanski multinacionalni Eni, Total Energies, Saudi Aramco i ExxonMobil.
Ove kompanije su ponudile velike sume novca za finansiranje istraživačkih projekata, stipendija, školarina i drugih programa na britanskim univerzitetima, koji se trenutno suočavaju sa finansijskim izazovima i rizikom od budžetske krize.
Iako su mnogi od ovih univerziteta ranije obećali da će se povući iz investicija u kompanije iz oblasti fosilnih goriva, DeSmog-ovo istraživanje pokazuje da su mnoge od ovih ponuda ipak prihvatili.
Među britanskim univerzitetima koji su primili finansijske donacije od kompanija iz oblasti fosilnih goriva nalaze se Exeter (14.700.000 funti), Imperial College London (6.725.769 funti), Cambridge (2.821.437 funti), Oxford (1.209.221 funti), Manchester (3.077.268 funti), Royal Holloway (740.657 funti), Queen Mary London (587.956 funti) i mnogi drugi širom zemlje.
Navedeni Univerziteti su branili svoje odluke.
Na primer, Exeter, koji je primio najveći iznos sredstava od kompanija iz oblasti fosilnih goriva, istakao je da će njihova saradnja sa kompanijom Shell doprineti globalnom naporu za postizanje nultih emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Portparol Imperial College London, drugog najvećeg korisnika ovih sredstava, naglasio je da je univerzitet već 2020. godine obećao da će sarađivati samo sa kompanijama iz oblasti fosilnih goriva ako istraživanje doprinosi njihovim planovima za dekarbonizaciju i samo ako kompanija iskaže verodostojno strateško opredeljenje za postizanje nultih emisija do 2050. godine.
Iako nije retkost da kompanije iz oblasti fosilnih goriva finansiraju britanske univerzitete, prethodna istraživanja su pokazala da su britanski univerziteti između 2017. i decembra 2021. godine prihvatili preko 103 miliona evra (89 miliona funti) od kompanija iz oblasti gasa i nafte.
Međutim, ove institucije su kasnije obećale da će se distancirati od velikih zagađivača.
DeSmog-ovo istraživanje ne obuhvata informacije o iznosu investicija koje su isti ti univerziteti uložili u kompanije iz oblasti fosilnih goriva.
Prethodna istraživanja su otkrila da je najmanje 18 visokoškolskih ustanova imalo direktnih investicija vrednih preko 9 miliona evra (8,1 miliona funti) u 25 kompanija iz oblasti nafte i gasa tokom protekle godine.