Evropski parlament se deli oko Zakona o biodiverzitetu: Ko će preovladati?

U visokostepenom sukobu unutar Evropskog parlamenta, desničarske frakcije mobilizuju se protiv Zakona o obnovi prirode, sa ciljem da spreče njegovo usvajanje na glasanju sledeće nedelje.
Bez obzira na žestok otpor konzervativnih zakonodavaca, progresivne koalicije, uključujući Socijaliste, Zelene i Levicu, čvrsto podržavaju zakonodavstvo, koje ima za cilj da preokrene decenije ekološkog propadanja širom Evropske unije.
Predloženi zakon, intenzivno pregovaran sa vladama EU, postavlja ambiciozne ciljeve za obnovu biodiverziteta, uključujući mere za poboljšanje ekosistema na 20% zemljišta i mora EU do 2030.
Ključne odredbe takođe uključuju obnovu degradiranih ekosistema do 2050, uz inicijative poput obnove slobodno tekućih reka i sadnje milijardi drveća.
Međutim, desničarske grupe, predvođene Evropskim konzervativcima i Reformistima (ECR) i frakcijama Identiteta i Demokratije (ID), zalažu se za odbacivanje zakona, tvrdeći da bi nametnuo neopravdane terete sektorima poput poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Oni su predložili amandmane s ciljem umanjivanja njegovog uticaja, što je izazvalo oštre kritike od progresivnih poslanika EP-a, koji zakonodavstvo smatraju ključnim elementom šireg Zelenog plana EU i važnim korakom ka rešavanju klimatskih promena i gubitka biodiverziteta.
Dok napetost raste pred odlučujuće glasanje, sudbina Zakona o obnovi prirode visi u ravnoteži, a ishod je neizvestan usred dubokih podela oko ekološke politike i prioriteta održivosti unutar EU.
Preporučeno

Emisije gasova staklene bašte prouzrokavne ekonomskim aktivnostima EU veće 2,2 odsto

Vlada Srbije usvojila Predlog Zakona o zaštiti vazduha

Ministarka Pavkov obišla kompaniju Karneks koja koristi otpad za proizvodnju energije

Živković (EPS): Nužna velika skladišta za rastuće količine električne energije iz obnovljivih izvora
