Evropski poslanici su napravili značajan korak ka obnavljanju zdravlja evropskog zemljišta, podržavajući predlog koji propisuje detaljno praćenje ekologije zemljišta, ali ne nameće obavezne ciljeve za obnovu niti stroga ograničenja urbanizacije.
Odbor za životnu sredinu Evropskog parlamenta odobrio je nacrt stavova o Zakonu o praćenju zemljišta, s ciljem obnavljanja dve trećine degradiranog zemljišta do 2050. godine, što je ključno za biodiverzitet i buduću proizvodnju hrane.
Ovaj kompromis, koji naglašava obavezno praćenje i nacionalne planove obnove, predstavlja pozitivan korak iako nedostaju pravno obavezujući ciljevi.
Ekološki aktivisti pozdravljaju potez, ističući važnost održivog upravljanja zemljištem usred otpora populista prema ekološkim politikama.
Iako postoje zabrinutosti zbog nedostatka strožih mera za planove zdravlja zemljišta i preuzimanje zemljišta, zagovornici ističu neophodnost zaštite ovog vitalnog resursa za poljoprivrednike i bezbednost hrane.
Sa plenarnim glasanjem zakazanim za 11. april, put ka zajedničkom evropskom okviru za zaštitu zemljišta sve više se približava, uz nadu u postizanje međuvladinog sporazuma pre nego što se belgijsko predsedavanje Savetu EU završi u junu.