Startap Evrnu, smešten u Sijetlu, predstavlja inovativno rešenje za problem rastućeg tekstilnog otpada.
Njihovo vlakno Nucycl, dobijeno recikliranjem tekstila, obećava stvaranje tkanina istog ili višeg kvaliteta u odnosu na original.
Planiraju izgradnju postrojenja u Severnoj Karolini, koristeći obnovljivu energiju, sa ciljem proizvodnje 80.000 majica godišnje do sredine 2024.
Svet godišnje stvara 92 miliona tona tekstilnog otpada, a Evrnu želi rešiti ovu ekološku pretnju.
Njihova tehnologija ima potencijal transformisati tekstilnu industriju, pružajući održivu alternativu.
Startap sarađuje s Pangaia, britanskim inovatorom, kako bi proizveli recikliranu odeću od džinsa, jednog od najteže recikliranih materijala.
Proces recikliranja pamuka kompanije Evrnu, nazvan Nucycle, mehanički i hemijski redukuje čvrst pamuk u pulpu, zatim ga rekonstruiše u vlakna za nove odevne predmete.
Krajnji proizvod je premijum tkanina, potpuno reciklirana i 100% reciklabilna.
Ovaj pristup može značajno smanjiti ekološki uticaj industrije pamuka koja svake godine proizvede preko 25 miliona tona pamuka.
Evrnu naglašava važnost prelaska na cirkularne sisteme recikliranja tekstila kako bi se smanjila količina odeće koja završava na deponijama i spalionama.
Ova inicijativa ne samo da rešava problem otpada već i smanjuje negativan uticaj industrije pamuka na vodu, zemljište i emisije ugljenika.
U saradnji sa Pangaia, Evrnu planira proizvodnju potpuno reciklirane džins jakne, pridružujući se globalnim naporima ka održivijoj modnoj industriji.
Ova inovacija, iako donosi promene, suočava se sa izazovom visokih troškova, ali osnivačica Stejsi Flin ističe da jeftin proizvod ima visoku cenu za planetu.
Cilj je postići ravnotežu između održivosti i pristupačnosti, podsećajući nas da cene niskih troškova često uključuju skrivene ekološke troškove koje svi zajedno plaćamo.