EU po prvi put uvodi ovakav zakon, spominju se kazne od 10 godina zatvora: “Ko uradi ovo…”
Evropska unija postaje prvo međunarodno telo koje će inkriminisati najteže slučajeve štete po životnu sredinu koji su „uporedivi sa ekocidom“. Uništavanje ekosistema, uključujući gubitak staništa i nelegalnu seču, biće kažnjeno strožim kaznama i zatvorskim kaznama prema ažuriranoj direktivi EU o ekološkom kriminalu. Na glasanju u Evropskom parlamentu u utorak, poslanici EU su velikom većinom podržali taj potez sa 499 glasova za, 100 protiv i 23 uzdržana.
Države članice sada imaju dve godine da to unesu u nacionalni zakon. Evo šta treba da znate o ažuriranom zakonu, koji stručnjaci nazivaju revolucionarnim prenosi Green Euronews.
Prema rečima Mari Tusen, francuskog pravnika i poslanika u Evropskom parlamentu iz grupe Zelenih/Evropske slobodne alijanse, EU „usvaja jedan od najambicioznijih zakona na svetu“.
“Nova direktiva otvara novu stranicu u istoriji Evrope, štiteći od onih koji štete ekosistemima, a preko njih i ljudskom zdravlju. To znači stati na kraj nekažnjavanju životne sredine u Evropi, što je ključno i hitno”, kaže ona.
Prema Tusenu, sadašnje zakonodavstvo EU i nacionalno zakonodavstvo ne odvraćaju prestupnike od činjenja ekoloških zločina, jer su krivična dela suviše ograničena, a sankcije veoma niske.
“Zločini iz oblasti životne sredine rastu dva do tri puta brže od globalne ekonomije i za nekoliko godina postali su četvrti najveći kriminalni sektor u svetu”, kaže ona.
Između ostalog, oni će imati fleksibilnost da biraju da li da uvedu kazne za kompanije na osnovu proporcije njihovog prometa – do pet odsto u zavisnosti od krivičnog dela, ili fiksne kazne do 40 miliona evra.
“Voleli bismo da idemo mnogo dalje”, kaže Tusen.
Od država članica će takođe zavisiti da li prekršaji počinjeni van granica EU u ime kompanija iz EU potpadaju pod novu direktivu, jer EU tek treba da se dogovori o tome. Iako je to zaista „revolucionarno“, Manders se zalaže za postojanje javnog tužioca na nivou EU.
“To je budućnost. Međutim, to će zavisiti od procene mandata Evropskog javnog tužilaštva – i da li bi u budućnosti EU mogla da rešava takve slučajeve”, kaže on.
Tusen se slaže i kaže da je ključno pratiti tekuće pregovore u Savetu Evrope, gde je Konvencija o zaštiti životne sredine kroz krivično pravo – ekvivalentna direktivi EU, ali na nivou Saveta Evrope – trenutno u toku revidirano.