Ekološki podvig: Najviša drvena zgrada na svetu smanjuje ugljenični otisak
Najviša drvena zgrada na svetu uskoro bi mogla da se pojavi u zapadnom delu Australije, tačnije u Pertu, gde su vlasti odobrile ambiciozan projekat – “hibridni” toranj visok 191,2 metra izgrađen od masivnog drveta.
Ova impresivna drvena građevina, trenutno poznata kao zgrada C6, biće gotovo dvostruko viša od trenutnog svetskog rekordera.
Planirano je da čak 42% visine tornja bude izrađeno od drveta, uključujući stubove i jezgro od armiranog betona.
Projektanti planiraju kombinovati laminirane drvene grede sa čeličnim egzoskeletom kako bi obezbedili potrebnu strukturalnu podršku.
Ova inovativna konstrukcija ima ambiciozan cilj da nadmaši trenutnog lidera u korišćenju drvenih materijala, toranj Ascent u Milvokiju, Viskonsin, koji ima 25 spratova ili 86 metara.
Pored svoje impresivne visine, ovaj toranj ima i ekološki zeleni naglasak.
Grange Development, kompanija koja stoji iza projekta, tvrdi da će ova 50-spratna zgrada biti prva stambena građevina u Zapadnoj Australiji sa negativnim uticajem na ugljenik.
Za izgradnju tornja biće upotrebljeno 7.400 kubnih metara drveta koje će biti prikupljeno iz 600 stabala.
-Ne možemo da uzgajamo beton – izjavio je Dibl, ističući značaj ovog projekta kao novog pristupa gradnji koji će smanjiti emisiju štetnih gasova.
-Ovo je naša prilika da izjavimo da nam je iskreno stalo i do krize stanovanja koja je pred nama i do klimatske krize na kojoj kao industrija radimo vrlo malo – dodao je.
Osim korišćenja drveta, projekat uključuje i različite zelene karakteristike, uključujući vrt na krovu, urbani farmu i pristup za stanovnike 80 potpuno električnih Tesla Model 3 automobila.
Stručnjak za arhitekturu, Filip Oldfild, ističe da projekat ima “snažne ekološke kredencijale”, s’ obzirom na potencijalno značajno smanjenje negativnog uticaja na okolinu korišćenjem biomaterijala kao što je drvo umesto tradicionalnih materijala poput čelika i betona.
Iako postoje neke sumnje u vezi sa tvrdnjom da će zgrada biti “ugljenik-negativna”, jer to zahteva skladištenje više ugljenika u drvetu nego što će drugi materijali osloboditi, Oldfild ostaje optimističan u vezi sve veće upotrebe drveta u građevinarstvu.
Ovaj projekat predstavlja značajan korak napred u pravcu održivije i ekološki prihvatljivije građevinske industrije, jer se sve više oslanjamo na obnovljive resurse i smanjujemo negativni uticaj na okolinu.