ECB izražava nezadovoljstvo planovima za oslobađanje banaka od zelenih propisa EU
Evropski bankarski nadzornici snažno se protive predloženom izuzimanju finansijskog sektora iz budućih zelenih propisa o lancu snabdevanja EU.
Direktiva o odgovornosti prema korporativnoj održivosti ključni je deo zelenih finansijskih zakona EU koji nalaže preduzećima procenu i rešavanje uticaja na životnu sredinu i ljudska prava.
Nedavni dokument španske vlade, koja rukovodi pregovorima u Savetu EU, sugeriše na mogućnost oslobađanja finansijskih institucija od ovih obaveza, što je naišlo na kritike iz Frankfurta. Frank Elderson, potpredsednik ECB-ovog sektora za nadzor, naglasio je potrebu za doslednošću prema sektorima, tvrdeći da finansijske institucije ne bi trebalo tretirati drugačije bez valjanih razloga.
ECB, odgovoran za nadzor oko 120 najvećih banaka u evrozoni, postavio je 2024. kao krajnji rok za banke da prate smernice o klimatskim promenama, a Elderson je danas otkrio da nekoliko institucija nije ispunilo prelazni cilj postavljen za mart 2023. godine.
On je upozorio da će banke koje ne prate ECB-ove smernice plaćati dnevne kazne, ističući da ignorisanje uticaja klimatskih promena dovodi u pitanje sposobnost i pravilnost rukovodilaca takvih banaka.
Međutim, upozorenja Eldersona izgleda da će biti ignorisana od strane pregovarača u Savetu.
-Predsedništvo bi predložilo da se finansijski sektor izuzme iz oblasti direktive – navodi se u dokumentu koji je sastavila Španija, koja predsedava pregovorima, pre sastanka nacionalnih diplomata u sredu (15. novembra).
Kao deo dogovora sa članovima Evropskog parlamenta, koji takođe moraju odobriti zakon, Španija traži i niz dodatnih mera koje će verovatno izazvati zabrinutost među preduzećima zbog dodatnog birokratskog tereta.
Nacrt od 13. novembra predlaže povezivanje plata i bonusa direktora kompanija sa napretkom u smanjenju upotrebe fosilnih goriva i omogućava sindikatima i nevladinim organizacijama da pokreću pravne postupke ako kompanije ne ispune uslove.
Dok se pregovori odvijaju, težnja ka doslednosti regulative sukobljava se sa naporima da se olakša teret finansijskim institucijama, postavljajući scenu za ključnu odluku o budućnosti zelenih finansija u EU.