Depozitni sistem obezbeđuje dvostruko veći stepen reciklaže: Da li smo spremni za njegovo uvođenje?
U domaćinstvima u Srbiji godišnje se napravi 2,87 miliona tona otpada.
Nakon ostataka hrane, građani najviše izbacuju prazne plastične i staklene flaše, kartonske, papirne i druge vrste ambalaža, koje zajedno čine 30% ukupnog otpada na deponijama.
S obzirom da je stepen odvojenog prikupljanja godinama na istom nivou, te pokriva najvećim delom količine koje dolaze i privrede, vreme je za uvođenje depozitnog sistema.
Naime, ovaj sistem može da obezbedi dvostruko veći stepen reciklaže i rešavanje pitanja problematičnog komunalnog otpada.
Skoro 95% građana Srbije podržava uvođenje depozitnog sistema, koji podrazumeva vraćanje ambalaže uz novčanu naknadu, pokazalo je istraživanje Centra za unapređenje životne sredine, sprovedeno prošle godine.
Depozitni sistem u našoj zemlji mogao bi biti uveden najranije 2025. godine, prema poslednjim informacijama.
Preporučeno
Srbija ima 824 MW vetra, svet ruši rekorde: 165 GW novih kapaciteta i istorijski rast OIE
BUDUĆNOST ENERGIJE: Svet ulazi u najveću transformaciju u istoriji – 150 biliona $, nova epoha struje i borba za resurse
Održivi izvori energije u fokusu: EPS gradi novu energetsku mrežu uz Đerdap 3 i solarne gigaprojekte
Energetski zaokret u Srbiji: Više od 60 elektrana izgubilo povlašćeni status, sistem ulazi u novu fazu