Da li je bambus novi materijal budućnosti? Ekološki je prihvatljiv i koristi se u građevini
Jedna od najimpresivnijih građevina ikada napravljenih od bambusa izgleda zaista fascinantno i nalazi se na Baliju! Zelena škola na ovom ostrvu koje je provincija Indonezije izgrađena je od lukova bambusa dugačkih 19 metara.
Arhitektonski projekat uradio je Studio Ibuku, a u gradnji je korišćeno oko 12.5 tona džinovskog bambusa (Dendrocalamus Asper ili grubi bambus). Konstrukcija ove zgrade završena je u aprilu 2021, a raskošnost čitavog projekta pokazuje koliko je bambus zapravo svestrana i snažna biljka.
Kada se uz sve to doda energetski otisak bambusa, čini se da je upravo on sjajan materijal koji bi mogao da pomogne građevinskoj industriji da smanji emisiju ugljen-dioksida. Bambus, kao i sve druge biljke, može upravo da bude prava banka ugljenika prenosi Bi-Bi-Si.
Bolji od drveta
Upotreba ekološki prihvatljivih materijala nije novina u građevinarstvu, ali je teško pronaći ekološki ispravniji i efikasniji materijal za gradnju – od drveta.
Prema izveštaju Međunarodne organizacije za bambus i ratan (INBAR) i Tehnološkog univerziteta Delft u Holandiji, bambus je ubedljivo najefikasniji u skladištenju ugljenika: na hektaru plantažno uzgajanog bambusa može se uskladištiti 401 tona ugljenika. Druga na “top listi” bila bi kineska jela, koja po hektaru plantažno uzgajanih stabala može da skladišti 237 tona ugljenika.
Bambus ima još jednu važnu prednost: brzo raste. Neke vrste bambusa rastu čak i do metar dnevno!
Tu nije kraj komparativnim prednostima bambusa: on zapravo nije drvo već pripada porodici trava i kad se stabljika ubere, novi bambus brzo izraste.