Da li bi tkanina od plute mogla biti “materijal budućnosti”?
U vreme kada su veštački materijali svuda oko nas, što u enormnoj meri utiče na zdravlje naše planete, u isti mah se traga za održivijim rešenjima, odnosno za tzv. “materijalima budućnosti”.
Jedan od njih mogla bi biti tkanina od plute. Kao ključna prednost plute, koja se dobija od drveta, ističe se njena šira primena u modi, bez ugrožavanja drveća, i činjenica da služi kao „veganska koža“.
Inače, pluta se koristi hiljadama godina unazad. U prošlosti, ljudi su bili fascinirani ovim prirodnim i veoma korisnim materijalom, ali je upotreba plute – kao savitljive tkanine – relativno nova.
Prirodna tkanina od plute („pluta koža“) pravi se od strugotine dobijene direktno sa drveta hrasta (Quercus suber) – srednje veličine, poreklom iz severozapadne Afrike i jugozapadne Evrope (Španija, Francuska, Italija, Portugal, Alžir, Tunis i Maroko).
Proces dobijanja tkanine od plute počinje „berbom“, pri čemu se spoljašnji deo kore ljušti, da bi se „otkrila“ unutrašnja pluta, ali se sve odvija bez ugrožavanja drveta jer je spoljna kora u stanju da se sama regeneriše.
U stvari, neki stručnjaci su sugerisali da sakupljanje plute može čak produžiti životni vek kore.
Pluta se koristi u razne svrhe: za podove od plute, izolaciju, čepove za boce vina, „ekološki prihvatljive“ prostirke za jogu i, sve više, za održive modne artikle kao što su novčanici, tašne, cipele. Njena glavna svojstva su to što je lagana i elastična.
Pritom, u pitanju je materijal koji nije zapaljiv, otporan je na mrlje i ogrebotine, i slično vosku – odbija vodu.