Cena toplotnih pumpi – Ključna prepreka na putu ka čistoj tehnologiji
Toplotne pumpe postaju sve popularnije u Evropi kao čista energetska rešenja, ali cena im je bila predmet debate.
Evo kratkog pregleda ove tehnologije i njenih ključnih aspekata.
Toplotne pumpe su uređaji koji izvlače energiju iz vazduha, zemlje, ili vode i pretvaraju je u toplotu ili hladan vazduh.
One funkcionišu putem sistema za rashlađivanje s četiri faze kao što su isparavanje, kompresija, kondenzacija i ekspanzija.
Ovi sistemi su visoko efikasni i obično pružaju tri jedinice toplote za svaku jedinicu unete energije.
Jedna uobičajena zabluda je da toplotne pumpe rade samo u toplim klimama, ali one mogu dobro da funkcionišu čak i u hladnim regionima.
Zapravo, zemlje poput Norveške, Švedske, Finske i Estonije, koje imaju hladne zime, prihvataju toplotne pumpe.
Ključni faktor je “koeficijent performansi” (COP), koji meri efikasnost.
Toplotne pumpe održavaju svoju efikasnost čak i pri temperaturama ispod nule.
Stariji i postojeći objekti takođe mogu da prilagode toplotne pumpe pod uslovom da su njihovi sistemi za grejanje ili hlađenje kompatibilni.
Primer iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje njihovu prilagodljivost u različitim arhitektonskim stilovima.
Cena je značajna prepreka za usvajanje toplotnih pumpi.
Početni trošak za toplotnu pumpu vazduh-voda može biti oko 10.000 funti, što ih čini skupljim od tradicionalnih gasnih bojlera.
Pored toga, cena električne energije je viša od cene gasa u mnogim regionima.
Međutim, Međunarodna agencija za energetiku sugeriše da toplotne pumpe mogu dovesti do dugoročnih ušteda i pomoći potrošačima da se zaštite od fluktuacija cena energije.
Dobro izolovane kuće i odgovarajući radijatori mogu poboljšati performanse toplotne pumpe, ali obimne renovacije nisu uvek potrebne.
Što se tiče buke, toplotne pumpe zemlja-vazduh su tihe, dok toplotne pumpe vazduh-voda proizvode umeren nivo buke, sličan običnom razgovoru,17 ili umerenoj kiši.
Kako toplotne pumpe postaju sve popularnije i vlade nude subvencije, njihova ekonomska isplativost i pozitivan uticaj na emisiju ugljenika čine ih privlačnim izborom za ekološki osvešćene vlasnike kuća.