Borba za šume Malezije: EUDR i budućnost palminog ulja
Predstavnici autohtonih naroda Malezije, zajedno s organizacijama za zaštitu klime i ljudskih prava, pozvali su Evropsku komisiju da uključi civilno društvo u rasprave o uredbi EU-a o suzbijanju krčenja šuma (EUDR) tokom posete Briselu ove nedelje.
Autohtoni predstavnici, u pratnji istraživača iz Human Rights Watch (HRW), zatražili su uključenost u tekuće razgovore s EU-om, malazijskim i indonezijskim vlastima kako bi se razjasnili detalji sproveđenja uredbe.
EUDR obuhvata nekoliko svakodnevnih prehrambenih proizvoda, uključujući govedinu, kakao, kafu, palmino ulje i derivatne proizvode poput čokolade i kože, te zahteva od proizvodnih firmi da dokazuju, koristeći podatke o kartiranju i geolokaciji, da nisu doprinele krčenju šuma nakon 2020. godine.
Pravila, koja će se početi primenjivati naredne godine, mogla bi značajno uticati na malezijske poljoprivrednike jer je zemlja jedan od najvećih proizvođača palminog ulja na svetu, zajedno s Indonezijom. Procvat proizvodnje palminog ulja od 1960-ih godina uništio je milione hektara šuma i proterao autohtone narode.
Ova ekspanzija bila je posebno teška u državi Sarawak, na ostrvu Borneo, najvećoj proizvodnoj regiji Malezije, gdje autohtoni narodi čine preko 40% populacije.
Za Celine Lim, direktorku nevladine organizacije SAVE RIVERS, dobrotvorne organizacije za zaštitu šuma osnovane u Sarawaku, EUDR je prilika da se pojačaju glasovi malezijskih manjina u međunarodnim forumima.
“Imamo izreku da je zemlja naš život (…) Dakle, u osnovi, nije nužno da zemlju gledamo kao imovinu, već kao povezanu s našim izvorom života”, rekla je Lim Euractivu u Briselu u sredu.
Uprkos zabrinutostima zbog uticaja EUDR-a na male poljoprivredne proizvođače u Sarawaku, koji bi se suočili s dodatnim zahtevima za praćenjem tragova, Lim veruje da su namere EUDR-a pozitivne.
Takođe je primetila da postojeće lokalne politike i propisi nisu “prijateljski prema malim poljoprivrednicima”.
“Mislim da je razlog zašto postoji više angažmana civilnog društva u EUDR-u taj što nismo bili vrlo dobrodošli u lokalnim vladajućim raspravama”, objasnila je Lim. “[EUDR] je dao aktivistima više alata za isticanje problema i izazova na terenu”, dodala je.
Izvan palminog ulja
Kako bi se rešili reputacijskih problema palminog ulja i krčenja šuma, Kuala Lumpur se obavezao 2019. da će sertifikovati sve plantaže palminog ulja prema sertifikacijskoj šemi za održivo palmino ulje Malezije (MSPO).
Ranije ovog meseca, poverenik za zaštitu životne sredine Evropske unije Virginijus Sinkevičius pohvalio je napore Malezije da dovede krčenje šuma na “neviđeno niske nivoe” i priznao obavezu zemlje za proizvodnju sertifikovanog održivog palminog ulja.
S druge strane, ministar industrije nasada Malezije Johari bin Abdul Ghani istakao je napore zemlje da ispuni zahteve EUDR-a i “postigne ciljeve održivosti i pridržava se globalnih standarda”.
Uprkos održivim obvezama Malezije, analiza je takođe otkrila da palmino ulje može i dalje podsticati krčenje šuma, iako industrijska proizvodnja drva – takođerobuhvaćena EUDR-om – sada predstavlja glavnu pretnju prirodnim šumama Malezije, predstavljajući više od 76% koncesija zemljišta, prema RimbaWatch-u.
Međutim, razlika između zemljišta za proizvodnju palminog ulja i seče može biti nejasna.