Bliži se vrhunac potražnje za fosilnim gorivima, zahvaljujući prelasku na čistu energiju!
Međunarodna agencija za energiju (IEA) predviđa da će globalna potražnja za fosilnim gorivima doseći vrhunac pre kraja ovog decenije, istakavši da je tranzicija ka čistoj energiji nezaustavljiva.
Godišnji izveštaj “Svetska perspektiva energije” IEA ukazuje na “fenomenalan” rast čistih energetskih tehnologija kao što su solarni paneli, vetrogeneratori i električni automobili, koji će značajno promeniti energetsku paradigmu.
Do 2030. godine, očekuje se da će broj električnih automobila na putevima sveta porasti deset puta, a solarna energija bi mogla nadmašiti proizvodnju električne energije u Sjedinjenim Američkim Državama.
Obnovljivi izvori energije bi mogli činiti polovinu svetskog energetskog miksа.
Investicije u čistu energiju su od 2020. godine porasle za 40 posto, motivisane ne samo smanjenjem emisija ugljenika, već i ekonomskim faktorima, potrebom za stvaranjem “zelеnih” radnih mesta i osiguravanjem energetske sigurnosti.
IEA ističe da su potrebne jače politike kako bi se očuvali ciljevi Pariskog sporazuma, jer čak i uz potencijalni vrhunac potražnje za fosilnim gorivima do 2030. godine, ona će i dalje biti previsoka za postizanje tih ciljeva.
Ovo ne samo ugrožava klimu, već i sigurnost energetskog sistema koji je izgrađen za manje ekstremne uslove.
Premda postizanje cilja ograničenja rasta temperature na 1,5 stepeni Celzijusa iz Pariskog sporazuma nije lako, IEA naglašava da su ogromne koristi u vidu novih industrijskih prilika, radnih mesta, čistijeg vazduha i univerzalnog pristupa energiji.
Iako svaka zemlja ima svoj put prema čistoj energiji, međunarodna saradnja je ključna.
IEA upozorava da je globalna saradnja posebno važna u svetlu rastućih geopolitičkih napetosti.
U vreme takvih tenzija, fokus ponovo pada na energetsku sigurnost.
Nedavna svetska energetska kriza, izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu, pokazala je da se nafta i gas više ne čine sigurnim izborom za budućnost energetskog sistema.
IEA izveštaj naglašava važnost prelaska na održiviju energetsku paradigmu u svetu sa promenljivim tržištima energije i potrebom za pouzdanim snabdevanjem.