Beograd stavlja zdravlje dece na prvo mesto: Nabavka prečišćivača vazduha za škole i vrtiće!
Grad Beograd usvaja značajnu inicijativu kako bi zaštitio svoje najmlađe stanovnike od štetnih efekata zagađenog vazduha.
Sekretarijat za zaštitu životne sredine Grada Beograda nedavno je objavio vest da će se nabaviti čak 11,500 prečišćivača vazduha za škole i vrtiće.
Ova odluka dolazi nakon što su mnoge zemlje u regionu već preduzele korake da obezbede čistiji vazduh za svoje najmlađe građane.
Skoplje, glavni grad Severne Makedonije, kupilo je prečišćivače vazduha 2019. godine, dok je Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, sledilo ovaj primer godinu dana kasnije.
Uprkos izazovima u vezi sa kvalitetom vazduha, Beograd do sada nije preduzeo ovakav korak.
Nedavno istraživanje je pokazalo da zagađenje vazduha izaziva više od 1,200 prevremenih smrtnih slučajeva svake godine kod osoba mlađih od 18 godina u 32 evropske zemlje.
Takođe, postoji značajan rizik od razvoja bolesti kasnije u životu kod ove populacije.
Ovaj alarmantan podatak nagnao je gradske vlasti Beograda da reaguju i preduzmu konkretne korake u cilju zaštite zdravlja dece.
Nabavka prečišćivača vazduha sprovodiće se u skladu sa akcionim planom za smanjenje zagađenja vazduha koji je usvojen 2021. godine.
U junu iste godine, Skupština grada Beograda je donela Plan kvaliteta vazduha sa Akcionim planom za implementaciju mera za smanjenje zagađenja vazduha u narednom decenijama.
Jedna od ključnih mera u ovom Akcionom planu je razmatranje instalacije sistema za prečišćavanje vazduha u urbanoj sredini.
Postavljanje prečišćivača vazduha u predškolskim i školskim objektima imaće pozitivan uticaj na kvalitet vazduha i zdravlje najmlađih građana, ističe se u javnom saopštenju.
Nadmetanje za nabavku prečišćivača traje do 25. septembra, dok je rok za dostavu i instalaciju ovih uređaja 20. decembar 2023. godine.
Tehnički zahtevi podrazumevaju da prečišćivači budu pogodni za prostorije od najmanje 60 kvadratnih metara, sa stopom isporuke čistog vazduha (CADR) od najmanje 500 kubnih metara na sat.
Takođe, filteri treba da budu od najmanje H13 HEPA sa aktivnim ugljem, a uređaji opremljeni PM senzorima, UVC sterilizatorima, fotokatalitičkim filterima i jonizatorima.
Ovaj korak gradske vlasti Beograda ima potencijal da unapredi kvalitet vazduha koji deca udišu dok borave u školi i vrtićima, stvarajući zdravije okruženje za njihov rast i razvoj.