Belgija poziva na proširenje spiska za praćenje zagađivača vodenih resursa
Belgija se suočava s rastućim pritiscima da proširi svoj spisak zagađivača voda, uključujući i “večne hemikalije” PFAS.
Trenutni predsedavajući EU Saveta, Belgija, obavezao se da će unaprediti predlog za strože koncentracione granice.
Međutim, zabrinutost se pojavljuje jer su novi predsednici izostavili ovu temu, izazivajući pozive za pravilima nadzora širom Evrope.
Evropska komisija je u oktobru 2022. godine predložila prvo ažuriranje skoro deceniju starog spiska zagađivača koji utiču na površinske i podzemne vode u Evropi, uključujući supstance poput BPA, glifosata i farmaceutika.
Iako je Evropski parlament zagovarao strožije granice, pregovori između vlada i poslanika još nisu postigli saglasnost.
Evropski biro za životnu sredinu (EEB) ukazuje na nedovoljan nadzor ključnih zagađivača, posebno PFAS-a, nakon otkrića zagađenja u regionima Flandrije i Valonije.
Generalni sekretar EEB, Patrick ten Brink, naglašava hitnu potrebu za unapređenjem nadzora i propisa.
Manje od trećine reka i jezera u EU ispunjava trenutne kriterijume za “dobrog hemijskog statusa”, ugrožavajući rok od 2027. godine utvrđen Direktivom o vodama.
EEB i vodne kompanije podržavaju predlog proširenja prioriteta.
Savetnik za politiku u Eureau-u, Sebastijan Mur, poziva na prioritet kontrolisanja izvora i usklađivanje stava Saveta sa stavom Parlamenta.
U martu se očekuje da će Evropska komisija objaviti inicijativu “otpornost voda” u odgovoru na suše uzrokovane klimatskim promenama.
Komesar za životnu sredinu Virginijus Sinkevičijus ističe značaj rešavanja širenja zagađenja i podrške proširenom spisku zagađivača voda, kao i predloženoj reformi Direktive o tretmanu urbanih otpadnih voda.