Belgija osigurala izlazak iz Ugovora o energetskoj povelji
U značajnom razvoju, belgijsko predsedavanje je olakšalo proboj Energetskom poveljom (ECT), potencijalno menjajući politiku EU u oblasti energetike.
Evropska komisija i članice su postigle dogovor koji omogućava EU da se povuče iz povelje, dok članicama pruža opciju modernizacije na novembarskoj Konferenciji Energetske povelje.
Prema predloženom kompromisu, članice bi trebalo da dobiju odobrenje od EU da ostanu deo povelje, što ukazuje na promenu u politici EU u oblasti energetike.
Povelja, kritikovana zbog narušavanja klimatskih ciljeva, suočava se sa sve većom pažnjom.
Dok se EU priprema da glasa o predlogu za izlazak 7. marta, a parlamentarni glas 11. marta, sudbina ECT ostaje neizvesna, spremna da redefiniše politiku EU u oblasti energetike i međunarodne trgovinske sporazume.
Dogovor naglašava rastuću promenu u stavovima EU prema sporazumima o energetskim ulaganjima, s’ obzirom na to da su neke članice najavile nameru da se povuku iz ECT od oktobra 2022. godine.
Posebno, devet članica, među kojima su Danska, Francuska, Nemačka, Luksemburg, Holandija, Poljska, Portugalija, Slovenija i Španija, najavile su nameru za povlačenjem, pri čemu su neke formalno obavestile o povlačenju.
Ova tendencija povlačenja označava značajan zamajac protiv povelje, s’ obzirom na to da je Italija već izašla 2016. godine.
Sa EU pred ključnim trenutkom u svojoj energetskoj politici, ishod predstojećih glasanja ima potencijal da oblikuje budući pravac inicijativa EU u oblasti energetike i klimatskih akcija.