Alarmi za uzbunu: Zastrašujući izveštaji o zagrevanju Evrope

Evropa je kontinent koji se najbrže zagreva na svetu, upozorava izveštaj Svetske meteorološke organizacije (WMO) i evropske Copernicus mreže.

Kontinent se zagreva duplo brže od globalnog proseka od 1980-ih godina, pokazuje zajednički godišnji izveštaj o Stanju klime koji je objavljen 19. juna.

U 2022. godini, Evropa je bila za oko 2,3°C toplija nego krajem 19. veka.

Zagrevanje je naglo poraslo od 1990-ih godina, obarajući temperaturne rekorde u nekoliko navrata.

Neka područja su doživela ekstremnije promene od drugih, sa temperaturama od oko 2°C iznad proseka u većem delu Zapadne Evrope, a čak i preko 3,5°C u regionima blizu Arktika.

Da li će se rekordno visoke temperature zadržati u Evropi?

Leto 2022. godine bilo je najtoplije zabeleženo u mnogim evropskim zemljama.

Prema izveštaju, ekstremni vremenski događaji su odneli više od 16.000 života i direktno uticali na 156.000 ljudi. Poplave i oluje su prouzrokovale najveće ekonomske štete, dok su talasi vrućine bili najsmrtonosniji.

Belgija, Francuska, Nemačka, Irska, Italija, Luksemburg, Portugalija, Španija, Švajcarska i Velika Britanija su među zemljama koje su oborile temperaturne rekorde.

  • Rekordno visoki stres od toplote koji su Evropljani doživeli 2022. godine bio je jedan od glavnih uzročnika viška smrtnosti – kaže dr Karlo Buontempo, direktor Copernicus Climate Change Service.
  • Nažalost, ovo se ne može smatrati jednim izolovanim događajem ili posebnostima klime – nastavlja on, dodajući da će ekstremi toplote postati češći i intenzivniji širom regiona.

Temperature površine mora oko Evrope takođe su dostigle nove vrednosti.

Zagrevanje površine okeana u istočnom Sredozemlju, Baltičkom i Crnom moru, i južnom Arktiku poraslo je za više od tri puta od globalnog proseka. To je dovelo do migracije životinja, masovnih izumiranja i dolaska invazivnih vrsta koje narušavaju osetljive morske ekosisteme.

Otapanje glečera je bilo nezapamćeno, sa gubitkom od 880 km3 leda u Evropi od 1997. do 2022. godine. Alpi su najviše pogođeni, sa prosečnim smanjenjem debljine leda od 34 metra i rekordnim gubicima u 2022. godini.

Kako Evropa može da se suprotstavi zagrevanju temperatura?

Izveštaj navodi da je obnovljiva energija proizvela više električne energije od zagađujućih fosilnih goriva prošle godine – “znak nade za budućnost”.

Vetar i solarna energija su generisali 22,3% električne energije u EU u 2022. godini, prestigavši fosilni gas (20%).

  • Povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije i energetskih izvora sa niskom emisijom ugljenika je ključno za smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva – kaže generalni sekretar WMO, profesor Petteri Taalas.

Kako ekstremno vreme preti da utiče na ponudu i potražnju energije u Evropi, Taalas ističe važnost poboljšanja energetske efikasnosti.

Izveštaj ukazuje da južna Evropa ima najveći potencijal za solarnu energiju, dok vetar najbolje funkcioniše nad okeanom – posebno duž obale Irske i Portugala i Egejskog mora.

Evropa globalno zagrevanje rekordne temperature toplotni talas vremenska prognoza zagrevanje

Preporučeno

Održana prva konferencija u okviru inicijative Nordijski zeleni i pametni gradovi

Održana prva konferencija u okviru inicijative Nordijski zeleni i pametni gradovi

Apr. 01, 2025
U četvrtom kvartalu 2024. godine 16 zemalja naručilo vetroturbine kapaciteta 9,3 GW

U četvrtom kvartalu 2024. godine 16 zemalja naručilo vetroturbine kapaciteta 9,3 GW

Apr. 01, 2025
Finska zatvorila poslednju elektranu na ugalj

Finska zatvorila poslednju elektranu na ugalj

Apr. 01, 2025
Kragujevac simbol inovativnih rešenja za pametne gradove

Kragujevac simbol inovativnih rešenja za pametne gradove

Apr. 01, 2025
Slovenija primenjuje francuski princip: Zabrana BACANJA HRANE

Slovenija primenjuje francuski princip: Zabrana BACANJA HRANE

Mar. 31, 2025