Agrosolarna elektrana: Spajanje poljoprivrede i zelene energije u Valjevskoj Kamenici
U idiličnom sokaku nedaleko od Valjevske Kamenice, jednog sela u blizini Valjeva, nalazi se neobično poljoprivredno gazdinstvo pod imenom Organela.
Vlasnik uzgaja organsko voće i povrće na netaknutoj prirodi svog imanja.
Međutim, ono što izdvaja Organelu od ostalih farmi je njen inovativni pristup – biće to prvo poljoprivredno gazdinstvo sa agrosolarnom elektranom u Srbiji.
Ovaj projekat, čija je izgradnja već započeta, predstavlja spoj proizvodnje hrane i zelene energije sa istog parčeta zemlje.
Vlasnik planira da ispod panela gaji ribizle i rukolu, koristeći površinu efikasnije za proizvodnju hrane i struje.
Saša Petrović iz Energetske zadruge Elektropionir objašnjava da biljke pomažu u rashlađivanju panela, što je posebno važno leti kada visoke temperature mogu smanjiti efikasnost solarnih panela.
Agrosolarna elektrana u Valjevskoj Kamenici ima svoje specifičnosti – paneli su postavljeni na većoj visini nego kod standardnih solarnih elektrana, omogućavajući gajenje poljoprivrednih kultura ispod njih.
Iako je investicija nešto veća nego kod konvencionalnih solarnih elektrana, Organela i Elektropionir veruju da je ovo primer održivog korišćenja zemljišta.
Projekat podržava Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), a osim proizvodnje hrane i energije, donosi i ekološke koristi.
Smanjenjem karbonskog otiska i uštedom ugljen-dioksida, Organela doprinosi zaštiti životne sredine.
Vlasnik planira izgradnju još jedne solarno-energetske postrojenje za sopstvene potrebe, pokazujući da održiva poljoprivreda i proizvodnja energije idu ruku pod ruku.