U glasnom pozivu za promene, poljoprivrednici širom Evrope su izašli na ulice, montirajući svoje traktore u znak protesta protiv inflacije, strane konkurencije i ogromnih troškova borbe protiv klimatskih promena.
Zagovaranje Sandre Uwere Murase naglašava hitnu potrebu za promenom paradigme u poljoprivredi, ukorenjenu u agroekologiji – praksi koja zagovara održive principe poljoprivrede i društvenu jednakost.
Agroekologija promoviše otpornu poljoprivredu na klimatske promene, očuvanje divljih životinja i lokalne lance snabdevanja, osnažujući poljoprivrednike da prilagode prakse svojim socio-ekonomskim i ekološkim kontekstima.
Fairtrade International, posvećen unapređenju fer uslova trgovine, zalaže se za agroekološke principe, vizionarski promovišući svet u kome proizvođači određuju svoje sudbine.
Da bi Evropa zagrlila održivi kurs, mora oponašati posvećenost Fairtrade-a, reformisati politike poput Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) i podsticati lokalna tržišta za agroekologiju.
Nedavni protesti poljoprivrednika ističu sistematske nedostatke u poljoprivrednim subvencijama i štetan uticaj industrijalizovane poljoprivrede.
Da bi zaista podržala poljoprivrednike, Evropa mora da prihvati agroekologiju – svetionik nade za pravedniju i održiviju budućnost u poljoprivredi.