Abu Dabi: Postignut dogovor o pomoći ljudima koje ugrožavaju klimatske promene
Prelazni komitet u sklopu Okvirne konvencije UN o klimatskim promenama usvojio je na dvodnevnom sastanku u Abu Dabiju dogovor o “Fondu za gubitke i štetu” za pomoć ljudima koji su najviše ugroženi posledicama klimatskih promena.
Nacrt bi trebalo da bude formalno usvojen na klimatskom samitu COP 28 u Dubaiju, prenosi Gardijan.
Pomenutim fondom će na početku upravljati Svetska banka, a finansiraće ga, pored ostalih, razvijene zemlje i entiteti kao što su SAD, EU i Velika Britanija. U dogovoru se ne precizira koliko će novca isplatiti ovaj fond.
Države koje su najviše pogođene klimatskom krizom se nadaju da će to biti stotine milijardi dolara u roku od nekoliko godina. Zemlje u razvoju napravile su ključne ustupke, kao što je pristanak da Svetska banka može da privremeno upravlja fondom, dok su se razvijene zemlje saglasile sa tekstom dokumenta u kome se sugeriše da će one biti najveći darodavci “Fonda za gubitke i štetu”.
Razvijene zemlje će biti “podsticane” da doprinose, dok će ostale zemlje biti “ohrabrivane” da to učine.
“Fond za gubitke i štetu”, odnosno za spasavanje i obnavljanje zajednica koje su pogođene posledicama klimatskih promena, već više od deset godina je jedno od najzahtevnijih pitanja na globalnom nivou.
Siromašne zemlje koje su veoma malo uticale na nastanak klimatske krize snose najveći teret njenih posledica. Neki aktivisti smatraju da ovaj sporazum nije dovoljan da bi se garantovala sredstva za ugrožene zemlje kojima će verovatno biti potrebni bilioni dolara godišnje do kraja ove decenije.
“Ovo je tmuran dan za klimatsku pravdu, jer bogate zemlje okreću leđa ranjivim zajednicama”, prokomentarisao je šef globalne političke strategije u organizaciji Klajmat ekšn netvork, Hardžit Sing.