Pčelari udružuju snage za bolju budućnost meda u Srbiji
Grupacija za pčelarstvo i proizvodnju meda u okviru Privredne komore Srbije (PKS) nedavno je pokrenula inicijativu prema Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kako bi se unapredio postojeći Pravilnik o kvalitetu meda i drugih pčelinjih proizvoda.
Ova odluka je došla kao odgovor na potrebu za unapređenjem procesa ocenjivanja kvaliteta meda, a istaknuto je da je saradnja svih aktera u pčelarskoj industriji ključna za dalji razvoj ovog sektora.
Takođe, planira se formiranje Naučno savetodavnog tela pri Odboru za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda kako bi se podržali naučno utemeljeni pristupi unapređenju pčelarstva.
Srbija je tokom prvih osam meseci 2023. godine izvezla 964 tona meda u vrednosti od 4,5 miliona evra, što je zabeležilo smanjenje od 31% u odnosu na prethodnu godinu.
Najveći deo izvoza meda otišao je na tržišta Norveške, Italije i Crne Gore.
Sa druge strane, tokom istog perioda, uvezeno je 219 tona meda vrednih 600.000 evra, što predstavlja smanjenje od 54% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Najviše uvoza meda dolazilo je iz Ruske Federacije, Novog Zelanda i Grčke.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) pokazuju da je u Srbiji prošle godine bilo ukupno 977.000 košnica, što je značajan porast od 44% u odnosu na 2014. godinu, dok je broj košnica ostao na istom nivou kao i prethodne godine.
Kada je reč o proizvodnji meda, 2022. godina donela je značajan skok od 91%, sa ukupno 14.228 tona meda, u poređenju sa prethodnom godinom.
Ovi podaci ukazuju na rastući značaj pčelarstva u Srbiji i potrebu za unapređenjem kvaliteta i izvoza pčelinjih proizvoda.
Grupacija za pčelarstvo i proizvodnju meda u saradnji s nadležnim ministarstvom i stručnjacima, nastavlja da radi na podršci ovom sektoru i unapređenju pravilnika kako bi se očuvala kvalitetna proizvodnja meda u Srbiji.