El Ninjo ugrožava polja kakaoa: Šta će biti sa svetskom proizvodnjom čokolade?
El Ninjo je tu da ostane – a to je loša vest za useve kakaoa, koji su veoma osetljivi na vremenske promene.
Česte ekstremne vremenske prilike uzrokovane El Ninjom i klimatskim promenama štete proizvodnji kakaoa. Više temperature i promene u obrascima padavina takođe mogu oštetiti razvoj mahuna kakaoa i podstaći širenje štetočina i bolesti prenosi Cnbc.
Ugrožena svetska proizvodnja čokolade
Prema najnovijim prognozama, očekuje se da će El Ninjo trajati od januara do marta 2024. godine, sa šansom od 71% da će se intenzivirati od novembra do januara.
Afrika čini skoro 75% globalne proizvodnje kakaoa, dok Amerika, uključujući Brazil i Ekvador, čini 20%, prema Međunarodnoj organizaciji za kakao.
Azijsko-pacifički region proizvodi preostalih 5%, a Indonezija i Papua Nova Gvineja su najveći proizvođači u regionu.
Obala Slonovače u Zapadnoj Africi najveći je svetski proizvođač kakaoa, koji čini oko 44% svetske proizvodnje, dok susedna Gana čini oko 14 odsto.
Kako temperature rastu, sve više i više pogodnih područja za uzgoj kakaoa biće gurnuto uzbrdo do 2050. godine, prema Climate.gov, naučnom i informacionom portalu o klimatskim promenama koji vodi Nacionalna uprava za okeane i atmosferu.
Sa optimalnom nadmorskom visinom za uzgoj kakaoa koja se očekuje da poraste, uzgajivači “čokolade” bi mogli biti primorani da presele žetvu na više tlo.
Finansijska šteta od klimatskih promena može biti izuzetno skupa, posebno zato što su vrhunski proizvođači kakaoa poput Obale Slonovače, Gane i Indonezije podložni ekstremnim vremenskim uslovima.
Klimatske promene nisu nova pojava, ali je uticaj pojačanog El Ninja ove godine učinio je hitnijim da se zaustavi njegov negativan uticaj na proizvodnju kakaoa.
– Došli smo do tačke u klimatskoj krizi u kojoj smanjenje štete više nije dovoljno – rekao je jedan od stručnjaka za Cnbc.
Poljoprivredna adaptacija i napori za ublažavanje su neki od načina da se uhvati u koštac sa specifičnim klimatskim pretnjama – ali mogu biti skupi.
Adaptacija na klimu se odnosi na prilagođavanje procesa i struktura kako bi se sprečila ili minimizirala potencijalna šteta uzrokovana klimatskim promenama. Ublažavanje uključuje smanjenje uticaja klimatskih promena smanjenjem emisije gasova staklene bašte.