Razvijene zemlje izdvajaju 9,3 mil. dolara za borbu protiv klimatskih promena: Da li je to dovoljno?
Razvijene zemlje su, na konferenciji održanoj u Bonu, obećale da će izdvojiti 9,3 milijarde dolara za pomoć zemljama u razvoju u borbi protiv klimatskih promena.
Obećanja se odnose na Zeleni klimatski fond, sa sedištem u Južnoj Koreji, iz kog se finansira pomoć za zemlje u razvoju.
Reč je o najvećem takvom fondu koji ima za cilj da obezbedi novac za pomoć siromašnijim zemljama u smanjenju emisija gasova, suočavanju sa uticajima klimatskih promena i podsticanju njihovog prelaska na čistu energiju, prenosi AP.
Novac, koji je obećan u Bonu, biće upotrebljen za finansiranje projekata između 2024. i 2027. godine, a samo nemačka vlada obećala jeda će izdvojiti dve milijarde dolara dolara.
Međutim, sa druge strane, nevladine organizacije navode da su sredstva nedovoljna za borbu protiv klimatskih promena.
– Zeleni klimatski fond, zamišljen kao spas za klimatske akcije u zemljama u razvoju, sputan je ravnodušnošću bogatih zemalja – rekao je Hardžit Sing iz Međunarodne mreže za klimatske akcije.
On je dodao da je tišina Sjedinjenih Država neoprostiva.
Lijen Šalatek iz Fondacije Hajnrih Bel u Vašingtonu navela je da razvijene zemlje još uvek ne čine ono što bi trebalo kako bi pomogle zemljama u razvoju i pogođenim zajednicama kada je reč o hitnim klimatskim akcijama.
Pitanje finansijske podrške za siromašne zemlje biće jedna od glavnih tema na predstojećoj konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, COP28, koja počinje u Dubaiju krajem novembra.
Predsednik COP28 Sultan el Džaber rekao je za AP da trenutni nivo pomoći nije adekvatan da odgovori izazovu sa kojim se svet suočava.
– Moramo više da pomognemo najugroženijima na koje negativno utiče eskalacija klimatskih promena – naveo je El Džaber.