Kako su pećine Grand Kanjona postale ključ za klimatske prognoze?
Grand Kanjon, čudo prirode sa svojim dolinama i stenama koje čuvaju hiljadama godina Zemljine istorije, skriva tajnu ispod površine – pećinske sisteme koji bi mogli ponuditi ključ za razumevanje budućnosti klimatskih promena.
Tim naučnika predvođen paleoklimatologom i profesorom sa UNLV-a, Metjuom Lašnijetom, istraživao je drevne stalagmite iz pećina Grand Kanjona kako bi bolje razumeli uticaj budućih klimatskih promena na letnje monsunske kiše u jugozapadnom delu SAD i severozapadnom Meksiku.
Njihova studija, objavljena u časopisu Nature Geoscience, otkrila je da je pre 8.500 do 14.000 godina, tokom ranog Holocena, dolazilo do povećanja infiltracije vode u pećine Grand Kanjona.
Ovo je bilo vreme brzog zagrevanja, a istraživanjem geohemije mineralnih naslaga zaključeno je da su intenziviranje i proširenje letnjih padavina, uslovljeni atmosferskim uticajima na cirkulaciju vazduha, doprineli ovom fenomenu.
To je značajno, jer danas većina podzemne vode dolazi od topljenja zimske snežne pokrivače, dok je u Holocenu letnja i zimska vlaga doprinosila punjenju podzemnih voda.
Studija takođe sugeriše da buduće globalno zagrevanje, koje bi moglo podići temperature iznad nivoa iz Holocena, može dovesti do intenziviranja Severnoameričkog monsuna i povećanih letnjih padavina na Kolorado Plateauu.
Iako se očekuje smanjenje zimskih padavina, uticaj na ukupne zalihe podzemnih voda ostaje nepoznat.
Naučnici su koristili stalagmite kao arhive za rekonstrukciju stopa punjenja podzemnih voda tokom ranog Holocena u Grand Kanjonu, a rezultati ukazuju na potencijalnu promenu u obrascima infiltracije tokom leta kako se klima menja.
Ovo istraživanje nam pruža dragocene uvide u buduće klimatske promene i njihov uticaj na vodne resurse ovog važnog regiona.