Zabranite privatne avione: Evo kako stoje evropske zemlje sa letovima
Više od 75 organizacija iz različitih delova Evrope udružilo se u apelu za prestanak privatnih letova.
Ovaj apel dolazi u vreme kada je broj privatnih letova u Evropi naglo porastao, povećavajući se za čak 64% tokom 2022. godine.
Dok se većina ljudi suočava sa izazovima visokih cena života, prodaja luksuznih privatnih aviona doseže rekordne nivoe, stvarajući zabrinutost i odjek u društvu.
Rapidni rast privatnih letova prema izveštaju organizacije Greenpeace, svakih šest minuta je u 2022. godini poleteo jedan privatni avion iz Velike Britanije.
Ukupno je iz ove zemlje poleteo čak 90.256 privatnih aviona, što predstavlja ogroman skok od čak 75% u odnosu na prethodnu godinu.
Francuska se nalazi na drugom mestu sa 84.885 letova, dok Nemačka beleži 58.424 polaska privatnih aviona.
Postoji zabrinutost zbog ekoloških posledica, jer rast broja privatnih letova ima ozbiljne ekološke posledice.
Organizacija Transport and Environment procenjuje da su privatni avioni pet do 14 puta zagađujući po putniku u poređenju sa komercijalnim letovima i čak 50 puta zagađujući od železnice.
Ukupno su privatni avioni prošle godine u Evropi emitovali čak 3,3 miliona tona CO2.
Velika Britanija se ističe kao najveći zagađivač i po broju letova i po emisijama CO2.
Samo u ovoj zemlji je poleteo čak 90.256 privatnih aviona u 2022. godini, što je rezultiralo emisijom od impozantnih 501.077 tona CO2.
Francuska i Italija se nalaze na drugom i trećem mestu po emisijama.
Osim apela za zabranu privatnih aviona, organizacije potpisnice pisma zahtevaju uvođenje poreza na česte putnike, kao i ukidanje programa nagrađivanja čestih letova.
Ovi koraci su predloženi kako bi se suzbilo zagađenje i omogućilo pravičnije korišćenje resursa u vreme klimatske krize.
Aktivisti pozivaju vlasti da ozbiljno razmotre ovu problematiku i preduzmu konkretne korake ka smanjenju uticaja privatnih aviona na okolinu.